Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocław dumny ze swoich bohaterów (wideo)

Inowrocław dumny ze swoich bohaterów (wideo)

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław sobota, 05 styczeń 2013 23:59

W przeddzień 94 rocznicy podpisania paktu nakazującego Niemcom opuszczenie Inowrocławia, pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich oddano hołd bohaterom, którzy w pierwszych dniach stycznia 1919 podjęli heroiczną walkę z zaborcom.

 

Podpisanie paktu było możliwe dzięki poświeceniu powstańców, którzy od 2 stycznia prowadzili walki o ziemię kujawską. 5 stycznia 1919 roku udało im się odnieść zwycięstwo. Kosztowało ono życie ponad 30-tu powstańców, a ponad 100 odniosło rany, które niekiedy skazywały ich na dalsze życie wraz z cierpieniem fizycznym.

 

Uroczystości rozpoczęły się od przedstawienia przypominającego bohaterów tamtego okresu w inowrocławskiej Bazylice. Następnie pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich ponad wszelkimi podziałami oddano hołd powstańcom – Oni za wolność oddali swój dar najważniejszy, życie. Jeszcze trwały ciężkie walki, padali trafieni, ale nic nie było już wstanie powstrzymać naszych przodków, którzy przepełnieni radością niszczyli pruskie pomniki cesarzy i znienawidzonej germanii. Triumfalnie powracał język polski. Miasto odzyskiwało swą odwieczną nazwę Inowrocław. Znikała ta dziwaczna, brutalnie Polakom narzucana Hohensalza – mówił pod pomnikiem prezydent Ryszard Brejza. Następnie odbyła się uroczystość złożenia wiązanek kwiatów.

 

 

Wśród uczestników uroczystości znalazła się grupa ponad stu młodych kibiców Zawiszy, którzy składanie kwiatów ubogacili pokazem pirotechniki wraz z okrzykiem – Cześć i chwała bohaterom!. Była to najliczniejsza grupa społeczna na tych uroczystościach. Ich postawa pozwala mieć nadzieję, że młode pokolenie za kilka lat będzie nadal kultywować pamięć o powstaniu i jego bohaterach.

Warte obejrzenia

  • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

    W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

  • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

    Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
    Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

« Kwiecień 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Wiadomości z regionu