Jesteś tutaj: HomeKruszwicaSamorządowcy chcą przejąć nieużywaną linię kolejową w celu budowy ścieżki rowerowej

Samorządowcy chcą przejąć nieużywaną linię kolejową w celu budowy ścieżki rowerowej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Kruszwica środa, 14 lipiec 2021 12:35
Samorządowcy chcą przejąć nieużywaną linię kolejową w celu budowy ścieżki rowerowej Fot: Powiat Inowrocławski

Linia kolejowa nr 231 powstałą w 1882 roku dla skomunikowania Inowrocławia z Kruszwicą i Mogilnem. O ile odcinek z Inowrocławia do Kruszwicy jest wykorzystywany towarowo to stan odcinka pomiędzy Kruszwicą i Mogilnem jest na tyle zły, że jest całkowicie zamknięty. Ostatni pociąg pasażerski z Kruszwicy do Mogilna przejechał w 1996 roku, czyli ponad 25 lat temu. Samorządowcy chcieliby przebieg tej linii zagospodarować na rekreację rowerową.

We wtorek 13 lipca w Strzelnie w przebiegu linii nr 231 starostowie powiatów inowrocławskiego i mogileńskiego podpisali list intencyjny, w którym wyrażają chęć przejęcia od PKP tej linii kolejowej oraz zagospodarowania wspólnymi silami na rzecz utworzenia ścieki rowerowej - Rozpoczynamy współpracę, która będzie miała korzyści dla naszych samorządów i mieszkańców. Cieszę się z tej inicjatywy, bo przyczyni się ona niewątpliwie do rozwoju turystycznego i kulturalnego naszych regionów oraz ich promocji – mówi Starosta Wiesława Pawłowska.

 

Samorządowcy w liście intencyjnym piszą: Wspólne przejęcie linii nr 231 pozwoliłoby połączyć trzy gminy w Powiecie Mogileńskim oraz gminę Kruszwica w Powiecie Inowrocławskim. Pozytywna wola samorządów pozwoli stworzyć w przyszłości ścieżkę pieszo-rowerową o długości ok. 43 km. Przyczyni się to do udostępnienia cennych obszarów przyrodniczych i kulturowych oraz promocji regionu. Korzyści płynące z integracji środowisk samorządowych na rzecz rozwoju regionu, gdzie dąży się do jak najlepszego wykorzystania wspólnego potencjału jest niewątpliwie istotnym przedsięwzięciem, dlatego deklarujemy nasz czynny udział w tym procesie oraz w późniejszej wspólnej budowie ścieżek pieszo-rowerowych. Głęboko wierzymy, że głos samorządów lokalnych zostanie uwzględniony, a wsparcie i uproszczenie procesu nieodpłatnego przejęcia nieczynnej infrastruktury kolejowej umożliwi realizację tego przedsięwzięcia.

 

List intencyjny dotyczy jedynie odcinka Kruszwica - Mogilno, samorządowcy nie planują natomiast ingerowania w odcinek Inowrocław Rąbinek - Kruszwica.

Warte obejrzenia

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu