Jesteś tutaj: HomeKruszwicaRozpoczęły się wioślarskie Mistrzostwa Europy U-19

Rozpoczęły się wioślarskie Mistrzostwa Europy U-19

Napisane przez  Materiał organizatora Opublikowano w Kruszwica sobota, 01 czerwiec 2024 10:27
Rozpoczęły się wioślarskie Mistrzostwa Europy U-19 Fot: Przemysław Bohonos

Na dzień przed zawodami wioślarskimi sportowcy z całej Europy wzięli udział w treningach, aby zapoznać się z torem regatowym i poćwiczyć przed weekendową rywalizacją. Po południu odbyło się losowanie torów, a wieczorem miało miejsce oficjalne otwarcie Mistrzostw Europy Juniorów U-19.

Warto podkreślić, że tegoroczne zawody, których gospodarzem jest Kruszwica, to zmagania wioślarzy z 26 europejskich federacji członkowskich. Dla wielu z nich to pierwszy taki egzamin na skalę międzynarodową. Co więcej, to właśnie Kruszwica będzie dla niektórych okazją do zdobycia cennego doświadczenia przed Mistrzostwami Świata w Wioślarstwie do lat 19, które odbędą się w St. Catharines w Kanadzie.

 

Gości i zgromadzonych powitał prezes Klubu Wioślarskiego "Gopło" Kruszwica, Stefan Janeczek. Jako szef Komitetu Organizacyjnego podkreślił on wagę międzynarodowych mistrzostw.

 

W ceremonii otwarcia Mistrzostw Europy Juniorów w Wioślarstwie wzięli udział przedstawiciele europejskiego i polskiego wioślarstwa, zaproszeni goście, zawodnicy, trenerzy i kibice. Słowa uznania wobec młodych wioślarzy oraz organizatorów przekazała prezes European Rowing, Annamarie Phelps.

 

"Bardzo dziękujemy za całą pracę, którą włożyliście jako komitet organizacyjny w przygotowanie tych mistrzostw. Słowa podziękowania kieruję również do wszystkich sędziów, którzy będą pracować podczas tego wydarzenia. Trenerzy i wszyscy wspierający zawodników - wasza praca będzie teraz widoczna. Za chwilę zobaczycie swoich wychowanków na wodzie. Słowa uznania także dla rodzin, które tutaj przyjechały. Wielu z Was przebyło cały kontynent, ale wasza najdłuższa droga ma już 18 i 19 lat. Zrobiliście wiele, aby wasze dzieci znalazły się tutaj " - podkreśliła prezes European Rowing, Annamarie Phelps.

 

Głos zabrał również Burmistrz Kruszwicy, Mikołaj Bogdanowicz. Podkreślił on walory przyrodnicze i historyczne gminy.

 

"Cieszę się, że mogliśmy was tutaj zaprosić. Kruszwica to także długa historia związana z wioślarstwem. Chciałbym podziękować władzom klubu wioślarskiego, panu Stefanowi Janeczkowi oraz wszystkim zaangażowanym w realizację tego wydarzenia. Gościmy Was, zawodników różnych reprezentacji, i mamy nadzieję, że pobyt w Kruszwicy przyniesie cenne doświadczenia i pozostanie w waszej pamięci. Reprezentujecie swoje kadry narodowe, co jest szczególnym powodem do dumy" - dodał Mikołaj Bogdanowicz.

Warte obejrzenia

  • Polski budżet wchodzi pod lupę Komisji Europejskiej. To sygnał, że się zadłużamy

    Komisja Europejska otworzyła wobec Polski i kilku innych państw procedurę nadmiernego deficytu – jest to co prawda dopiero pierwszy krok, ale jednocześnie jest to wyraźny sygnał, że musimy przestać rozszerzać wydatki państwa. Zdaniem analityków przyczyną tego jest realizacja socjalnych obietnic wyborczych jak waloryzacja 800+, a także konieczność zwiększenia wydatków na armię, co z kolei spowodowane jest sytuacją międzynarodową.

  • Marszałek marzy o porcie rzecznym, a perspektywy kaskadyzacji Wisły się oddalają

    - Mam nadzieję, że ranga i włączenie się rządu w tej projekt spowodują, że E40, czyli również Emilianowo będzie miało większą szansę realizacji, podobnie jak Solec Kujawski – mówił na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa marszałek Piotr Całbecki. Trzeba wypowiedź od razu sprostować, że Emilianowo nie leży w pobliżu żadnej drogi wodnej i nie wiadomo o co chodzi marszałkowi, ale to już zostawmy. Z tej wypowiedzi wynika, że marszałek Całbecki wciąż widzi duże nadzieje, że Wisła będzie wykorzystywana do transportu towarowego.

Wiadomości z regionu