Jesteś tutaj: HomeMagazynChińczycy stawiają na nową nitkę Nowego Jedwabnego Szlaku

Chińczycy stawiają na nową nitkę Nowego Jedwabnego Szlaku

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Magazyn piątek, 22 kwiecień 2022 17:14

Rosyjska agresja na Ukrainę sprawiła, że przewozy kolejowe pomiędzy Chinami i Europą przez Rosję i Białoruś zostały ograniczone, dla spedytorów te kraje stały się podwyższonego ryzyka. Nie oznacza to jednak, że idea Nowego Jedwabnego Szlaku upadła – zmieniła przebieg, co jest z jednej strony dla Polski zagrożeniem, ale też szansą dla kujawsko-pomorskiego.

Od 13 kwietnia chińska spółka Xi'an Free Trade Port Construction and Operation rozpoczęła przewozy z chińśkiego Xi'an przez Gruzję – Morze Czarne – Rumunię i Węgry z punktem docelowym w niemieckim Mannheim (które jako ciekawostka jest miastem partnerskim Bydgoszczy), co pokazuje, że wojna zmieniła trendy logistyczne i zapewne chociażby Węgry zaczną odgrywać znacznie większą rolę. Węgry są dobrze skomunikowane z Chinami także przez Turcję.

 

Budapeszt w korytarzu Bałtyk – Adriatyk

Zaproponowana w grudniu przez Komisję Europejską rewizja sieci transportowej TEN-T zakłada włączenie do korytarza Bałtyk – Adriatyk węzła Budapeszt, co doprowadzić może do poprawy skomunikowania tego węzła z polskimi portami morskimi nad Bałtykiem. Po drodze znajdzie się Bydgoszcz z planowanym dużym terminalem Bydgoszcz – Emilianowo.

 

Zmiana trendów sprawia ,że z jednej strony Polska na dzisiaj znalazła się na uboczu, bowiem nitka przez Białoruś jest ograniczana, ale też tworzy szansę, aby wykorzystać w handlu z Chinami korytarz Bałtyk – Adriatyk.

 

Warte obejrzenia

« Październik 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

  • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

    Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

  • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

    W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

    Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu