Jesteś tutaj: HomeMagazynRok wojny na Ukrainie - dzisiaj przypomina to wojnę pozycyjną, znaną z pierwszej wojny światowej

Rok wojny na Ukrainie - dzisiaj przypomina to wojnę pozycyjną, znaną z pierwszej wojny światowej

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Magazyn poniedziałek, 20 luty 2023 18:44
Rok wojny na Ukrainie  - dzisiaj przypomina to wojnę pozycyjną, znaną z pierwszej wojny światowej Fot: president.gov.ua

24 lutego 2022 roku świat zamarł po tym jak Rosja zaatakowała Ukrainę. Dla świata zachodniego był to szok. Po kilku dniach świat zobaczył jednak ogromnego ducha walki narodu ukraińskiego, który sprawił, że plany błyskawicznej wojny Putina zakończyły się porażką. Ukraińcy przez rok dzielnie się bronią, w ostatnich miesiącach prowadząc nawet kontrofensywę.

 

Reakcją świata na sukcesy Ukraińców były kolejne dostawy broni dla Ukrainy. Wyjątkowym wydarzeniem jest na pewno poniedziałkowa, niespodziewana wizyta, prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w Kijowie, który obiecał kolejne pół miliarda dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy. Analitycy podkreślają, że to pierwsza wizyta amerykańskiego prezydenta na Ukrainie od piętnastu lat.

 

Dzisiaj symbolem walk jest przede wszystkim Bahmut, miasto niemal wymarłe, bronione tylko przez ukraińskich żołnierzy. Szef ukraińskiego resortu obrony informuje, że walki o Bahmut poważnie wyczerpują potencjał ofensywny Rosjan.

 

Natężone starcia trwają wciąż w okolicach Siewierska, gdzie Ukraińcy mieli odeprzeć kolejne ataki wroga na południe i wschód od miasta, oraz pomiędzy Kreminną a linią rzek Doniec i Żerebeć. Rosjanie atakowali także w obwodzie charkowskim – wzdłuż linii rzeki Oskoł na wysokości Dworicznej oraz na północno-wschodnich obrzeżach Kupiańska.

 

Ukraina przekonuje świat, że Rosja prowadzi kolejną kontroefensywę, zdaniem analityków Ośrodka Studiów Wschodnich bardziej chodzi jednak o przekonanie zachodu do większego wsparcia, bowiem nie widać tego francie. Jak wskazuje Ośrodek Studiów Wschodnich w analizie: Rosjanie najprawdopodobniej nie zgromadzili jeszcze w teatrze wojny potencjału umożliwiającego im powrót do działań manewrowych na podobieństwo obserwowanych w początkowym okresie wojny.

Warte obejrzenia

« Listopad 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu