Jesteś tutaj: HomeMagazynPrzegląd zagraniczny: Niepokoje w Izraelu i we Francji, koniec ze spalinowymi samochodami od 2035 roku

Przegląd zagraniczny: Niepokoje w Izraelu i we Francji, koniec ze spalinowymi samochodami od 2035 roku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn poniedziałek, 03 kwiecień 2023 17:44

Protesty we Francji i w Izraelu, zakaz sprzedaży samochodów spalinowych od 2035 roku oraz Europa przygotowuje się na sezon gaśniczy. Zapraszamy na kolejne wydanie przeglądu zagranicznego.

 

 

Przed tygodniem informowaliśmy o masowych protestach we Francji po podniesieniu wieku emerytalnego, sytuacji wciąż nie udało się uspokoić, z ostatniego tygodnia mamy doniesienia o próbie podpalenia Eifla.

 

Gorąco jest też w Izraelu z powodu planowanej przez rząd reformy wymiaru sprawiedliwości. Eskalacja nastrojów nastąpiła w poniedziałek 27 marca, szacuje się, że protestować mogło 700 tys. Izraelczyków. Protestujący obserwując spory o praworządność w Polsce obawiają się, że Izrael przestanie być demokracją. Premier Netajahu wstrzymał prace nad ustawą, bowiem pojawiły się groźby nawet strajku generalnego. Izraelski rząd nie może pomysłu jednak porzucić, bowiem na tej reformie opiera się koalicja rządząca.

 

Od 2035 roku Unia Europejska chce być neutralna klimatycznie w zakresie transportu, dlatego w minionym tygodniu Rada Unii Europejskiej przyjęła przepisy o wprowadzeniu zakazu sprzedaży samochodów spalinowych od 2035 roku. Przeciwko tym rozwiązaniom głosowała tylko Polska, trzy państwa się wstrzymały. Wyjątkiem od tej reguły będą pojazdy spalinowe, które mogą być napędzane paliwem syntetycznym, jeżeli faktycznie będą z niego korzystać. Paliwa syntetyczne to nowy produkt, który jest szansą dla wielu pojazdów obecnych już na drogach. W 2026 roku odbędzie się przegląd tej regulacji, polski rząd liczy, że Unia wówczas zrewiduje swoje zamiary.

 

Co roku państwa Europy borykają się z pożarami lasów na ogromną skale, które stanowią zagrożenie dla ludności. Jednym z wymiarów współpracy europejskiej jest wzajemna pomoc strażaków, w ubiegłym roku Polacy pomagali gasić pożary w Czechach, głośno było też kilka lat temu o ich pomocy w Szwecji. Unia Europejska już w połowie ubiegłego roku rozlokowała swoją flotę 12 samolotów gaśniczych. Najbliżej Polski zlokalizowane są samoloty ze Szwecji, w razie czego do dyspozycji są też maszyny bazowane w Chorwacji i we Francji.

 

 


Z uwagi na przypadające w poniedziałek święta, na kolejne wydanie Przeglądu Zagranicznego zaprazamy wyjątkowo już w sobotę.

 

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
  • Skrajne ubóstwo z tendencją wzrostową

    Co roku przed Świętami Bożego Narodzenia Szlachetna Paczka publikuje ,,Raport o biedzie”. Tegoroczny raport zawiera niestety również wstydliwe dla społeczeństwa informacje: problem skrajnego ubóstwa dotyka 400 tys. dzieci i 300 tys. seniorów – rok do roku mamy wzrost o 40 tys. osób.

    Etykiety: Szlachetna Paczka
  • Czy osoby, które nie wymieniły pieców faktycznie nie mają się czego obawiać?

    Od 1 stycznia w województwie kujawsko-pomorskim nie będzie wolno wykorzystywać do ogrzewania pieców bezklasowych oraz na paliwa stałe niespełniających norm Unii Europejskiej. Była ostatnio dyskusja o przesunięciu tego terminu w czasie, ale samorządowcy tego nie zdecydowali. Marszałek Piotr Całbecki zapowiedział w nowym roku debatę i sugerował, że w dużej mierze egzekwowanie tych przepisów dzisiaj to martwe prawo. Czy, aby na pewno?

    Etykiety: smog

Wiadomości z regionu