Jesteś tutaj: HomeMagazynDiecezja Włocławska ma 900 lat. Poczta Polska emituje specjalny znaczek

Diecezja Włocławska ma 900 lat. Poczta Polska emituje specjalny znaczek

Napisane przez  Redakcja / Poczta Polska Opublikowano w Magazyn wtorek, 25 kwiecień 2023 13:06

Leżąca na Kujawach Wschodnich Diecezja Włocławska świętuje w tym roku specjalny jubileusz. Walor obiegowy emisji „900-lecie Diecezji Włocławskiej” to kolejne wydawnictwo filatelistyczne Poczty Polskiej, które upamiętnia ważne rocznice i jubileusze dotyczące postaci i obiektów sakralnych przyczyniających się do budowania tożsamości religijnej Polaków.

 

Projekt znaczka przedstawia krzywaśń pastorału bpa Macieja z Gołańczy oraz herb diecezji włocławskiej. W grafice koperty Pierwszego Dnia Obiegu (FDC) zaprezentowano bullę papieża Eugeniusza III z 1148 r. oraz widok katedry pw. Wniebowzięcia NMP we Włocławku. Na datowniku znalazło się logo jubileuszu z kopią ikony Jasnogórskiej oraz nazwą emisji.

 

– Poczta Polska wśród bogatej tematyki wydawnictw filatelistycznych przybliża również dzieje Kościoła katolickiego. Nową emisją pragnie uczcić jubileusz Diecezji Włocławskiej, która obok gnieźnieńskiej czy krakowskiej na przestrzeni wieków stanowiła jedną z najbardziej istotnych i znaczących diecezji. Unikalną odsłoną znaczka pocztowego pragniemy wyrazić nasze podziękowanie za 900 lat posłannictwa duszpasterskiego – podkreśla Wiesław Włodek, wiceprezes Poczty Polskiej.

 

Diecezja Włocławska jest jedną z trzech diecezji obrządku łacińskiego w metropolii gnieźnieńskiej w Polsce, z którą związana była od początku jako jej diecezja sufraganalna. Podczas zaborów została włączona do metropolii warszawskiej. Od 1925 r., po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, ponownie podporządkowano ją metropolicie gnieźnieńskiemu. Współcześnie pozostała w swojej macierzystej prowincji kościelnej. W tej diecezji urodzili się oraz spędzili pierwsze lata życia: św. siostra Faustyna Kowalska i św. ojciec Maksymilian Maria Kolbe. Na jej terenie poniósł śmierć męczeńską bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

 

O znaczku:

Autor projektu: Poczta Polska

Liczba znaczków: 1

Wartość: EKONOMICZNY S

Nakład: 10 000 000 szt. powtarzalny

Technika druku: rotograwiura

Format znaczka: 31,25 x 25,5 mm

Papier: fluorescencyjny

Arkusz sprzedażny: 100 znaczków

Data wprowadzenia do obiegu: 22 kwietnia 2023 r.

 

Warte obejrzenia

« Grudzień 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
  • W Polsce jest ok. 30 tys. osób bezdomnych. Szczególnie trudna jest dla nich zima

    Zima jest najtrudniejszym okresem w roku dla osób dotkniętych kryzysem bezdomności – to wtedy odnotowuje się wśród nich największą liczbę zgonów, a liczba potrzebujących gwałtownie rośnie. Dlatego organizacje pomocowe przygotowują się do tego sezonu już od kilku tygodni. – Noclegownie, jak sama nazwa wskazuje, są czynne tylko w nocy, a w sezonie zimowym udostępniamy ogrzewalnie, gdzie osoba potrzebująca wsparcia może przebywać też w ciągu dnia. Żeby nasi podopieczni mieli okazję czymś się zająć, otworzyliśmy kąciki biblioteczne, ponieważ osoby w kryzysie bezdomności uwielbiają czytać – mówi Beata Humięcka, dyrektorka Warszawskiego Centrum Integracji „Integracyjna Warszawa”.

  • Polacy w święta generują o 1/4 więcej odpadów niż zwykle. Są problemy z ich segregowaniem

    Święta to czas wzmożonej konsumpcji i zakupów, a w efekcie kosze na śmieci zapełniają się tonami odpadów – od opakowań po detergentach wykorzystanych podczas przedświątecznych porządków, przez papiery, wstążki czy tasiemki do pakowania prezentów, pudełka po słodkościach, aż po niebezpieczne odpady po środkach pirotechnicznych kupionych na sylwestrową noc. – W okresie okołoświątecznym generujemy nawet 25 proc. więcej odpadów więcej niż zwykle – mówi Magdalena Dziczek, twórczyni aplikacji Sorteusz. To narzędzie, które podpowiada użytkownikom, jak odpowiednio posegregować śmieci. Dla wielu Polaków wciąż jest to poważne wyzwanie, przez co większość odpadów trafia do spalenia lub na wysypiska zamiast do recyklingu.

Wiadomości z regionu