Jesteś tutaj: HomeMagazynJak brzmi teoria życia?

Jak brzmi teoria życia?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn sobota, 03 czerwiec 2023 16:10

Tak brzmi polski tytuł książki popularnonaukowego publicysty Carla Zimmera, jego dzieło po przeczytaniu nie da nam jednak odpowiedzi na to pytanie, bardziej utwierdzi nas w przekonaniu, że to jedna z największych zagadek ludzkości, którą autor liczy, że być może uda się rozwiązać naukowcom za jego życia.

Wydana w 2021 roku książka Life's Edge przez Carla Zimmera, od niedawna jest dostępna za sprawą Wydawnictwa Poznańskiego pod polskim tytułem ,,Co to jest życie?”. I o ile nie pada odpowiedź na to zasadnicze pytanie, to możemy poznać z jej lektury wiele odpowiedzi, bowiem autor opisuje o wielu odkryciach naukowych, w szczególności tych, które zmieniły nasze spojrzenie na postrzeganie życia: Nie wykluczone, że za kilak stuleci ludzie spojrzą wstecz, przyjrzą się naszym próbom zrozumienia życia i nie będą mogli uwierzyć, że wykazaliśmy się taką ślepotą. Cztery stulecia temu nasi przodkowie patrzyli w nocne niebo i widzieli tajemnicze światła – pisze Zimmer, my dzisiaj wiemy, że tamte tajemnice światła to ciała niebieskie.

 

Na samym końcu dzieła sporo uwagi autor poświęca naukowcowi Lee Croninowi, według którego istnieje duża szansa, że w ciągu kilku lat rozwiążemy tajemnice życia. Cronin wyraża pogląd w opozycji do wielu naukowców, iż nawet roboty będą wstanie tworzyć życie.

 

W XIX wieku wierzyli, że Skłodowska Currie odkryła tajemnice życia

Carl Zimmer na samym początku dużo uwagi poświęca polskiej noblistce Marii Sklodowskiej-Currie i odkryciu przez nią radu, który generował światło - ,,Ludzie zastanawiali się, czy będzie on filarem nowej cywilizacji” - piszę autor i przytacza tytuł artykułu z New York Times w tamtym okresie: ,,Czy rad pozwolił odkryć sekret życia?”.

 

Dzisiaj wiemy, że ekspozycja organizmów na rad prowadzi do nowotworów, tak też zmarła Skłodowska-Currie, która z radem pracowała. Z drugiej strony na tych odkryciach opiera się dzisiejsza energetyka jądrowa, można jednak wykorzystywać je też do niesienie zagłady konstruując broń atomową.

 

Carl Zimmer poza publikowaniem książek popularnonaukowych, w których porusza zagadnienia związane z ewolucja jest także publicystą m.in. New York Times, National Geographic czy Discovery.

 

Warte obejrzenia

« Październik 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu