O ile stacja kolejowa Bydgoszcz Główna pod względem liczby pasażerów jest zdecydowanie największym dworcem w województwie, to w wojewódzkim TOP10 jest jedyną bydgoską- Toruń ma zaś trzy stacje i tak stacja Toruń Wschód obsługuje dziennie więcej pasażerów niż 5 bydgoskich dworców, w tym Wschód i Leśna. Wniosek można wyciągnąć z tego taki, że w przypadku Torunia kolej miejsko-dojazdowa funkcjonuje zdecydowanie lepiej niż w Bydgoszczy.
Celem Kujawsko-Pomorskiego Centrum Naukowo Technologicznego im. prof. Jana Czochralskiego jest wspieranie nauki oraz postępy technologicznego, ma być to zatem przede wszystkim infrastruktura badawcza. Jest to kapitałowo kolejna spółka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, która według zamysłu władz województwa ma być zlokalizowana przede wszystkim wokół Torunia. To już z kolei budzi kontrowersje.
W europejskich miastach udział terenów zadrzewionych w ogólnej powierzchni wynosi około 15 proc. Naukowcy twierdzą, że to o połowę za mało. W efekcie coraz większym problemem stają się tzw. miejskie wyspy ciepła, czyli zjawiska klimatyczne polegające na występowaniu wyższych temperatur w mieście w porównaniu z terenami je otaczającymi. Okazuje się, że to zjawisko nie tylko zmniejsza komfort życia w centrach miast, ale i przyczynia się do wielu przedwczesnych zgonów w reakcji na zbyt wysoką temperaturę. Większe zadrzewienie mogłoby znacząco zredukować ich liczbę.
W czasie II wojny światowej w Szubinie działał Oflag XXI B, niemiecki obóz dla jeńców armii alianckich – więzieni byli tutaj Amerykanie i Brytyjczycy. W marcu 1943 roku 33 jeńcom, głównie oficerom brytyjskiego RAF-u udało się uciec przy pomocy mieszkańców. Po 80 latach od tego zdarzenia, spotkało się ono z ekranizacją filmową.
Przed Trybunałem Sprawiedliwości UE (TSUE) zapadł dziś kluczowy wyrok dla przyszłości polskich lasów. W sprawie, którą Polsce wytoczyła Komisja Europejska, po skardze Pracowni na rzecz Wszystkich Istot, WWF Polska i Fundacji Frank Bold Trybunał orzekł, że Polska łamie prawo środowiskowe UE. Pora na głęboką reformę Lasów Państwowych i zmianę polskiej ustawy o lasach.
Posłanka Małgorzata Niemczyk poprowadziła na inowrocławskiej Hali Widowiskowo-Sportowej trening dla młodych siatkarzy z inowrocławskich liceów Marii Konopnickiej oraz Królowej Jadwigi, a także dla zawodniczek młodzieżowego klubu MSPS. Małgorzata Niemczyk zanim weszła w politykę była jedną z czołowych polskich siatkarek, w tym reprezentantek Polski, która w 2003 roku wzięła udział w wywalczeniu przez Polskę mistrzostwa Europy.
Nie tylko budowa dróg ekspresowych S5 (na ukończeniu) oraz S10, a także przygotowania do budowy obwodnic w ramach rządowego programu, to zadania którymi zajmuje się bydgoski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W niedawno rozpoczętym roku planowane jest zakończenie ważnych dróg na Kujawach, czyli w południowo-zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego.
Końcówka lutego była wyjątkowa, bowiem w tym okresie w sposób szczególny wspominaliśmy rosyjską inwazję na Ukrainę, a także podsumowaliśmy ostatni rok w Polsce w kontekście pomocy uchodźcom. Warto przy tej okazji obejrzeć spot przygotowany przez Kujawskie Centrum Kultury.
Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:
W drugiej połowie marca w naszym województwie stwierdzono 22 zgony spowodowane COVID-19, w skali miesiąca będzie to 36 zgonów. To najgorszy miesiąc pod tym względem w 2023 roku. Końcówka marca to też spadek dynamiki nowych zakażeń, zatem najprawdopodobniej jesteśmy po kolejnym szczycie.
W piątek 31 marca Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dokonała podsumowania 31. Finału – ostatecznie na koncie WOŚP znalazło się 243 mln, 259 tys. i 387 zł. To wynik o prawie 19 mln zł wyższy niż przed rokiem, mamy zatem nowy rekord. Tegoroczny cel to wsparcie sprzętowe dla walki z sepsą, czyli skorzystają na tym wszystkie grupy wiekowe.