Jesteś tutaj: HomeSportArtykuły filtrowane wg daty: sobota, 22 lipiec 2023

W Grudziądzu oferta jeżeli chodzi o szkolnictwo wyższe ogranicza się do szkół prywatnych i filii szkół prywatnych, nie ma jednak żadnej publicznej uczelni. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy chciałby również powołać swoją filię w Grudziądzu, byłaby to pierwsza uczelnia publiczna w tym mieście.

Opublikowano w Bydgoszcz

Po raz VI Bydgoszcz gościła finansowany z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego zlot zabytkowych autobusów, w dużej mierze były to pojazdy, które w przeszłości jeździły na co dzień po bydgoskich ulicach, ale okres ich eksploatacji się skończył, a teraz o ich stan dbają pasjonaci. Zobaczyć można było też ,,Ogórki”, które pamiętać będą już starsi bydgoszczanie. Do Bydgoszczy przyjechało też kilka specjalnych perełek.

Opublikowano w Bydgoszcz

Według naukowców z University of Ottawa (Kanada) Wszechświat ma 26,7 mld lat, a nie - jak do tej pory zwykle szacowano - 13,7 mld lat. Ta teoria rzuca nowe światło na problem z wczesnymi galaktykami.

Opublikowano w Regionalne

To już ostatnia część opracowania poświęconego polskim parlamentarzystom w Reichstagu w oparciu o przedstawicieli wybranych z rejencji bydgoskiej. Lata 1907-1919 to okres przełomowy, bowiem wybucha wielka wojna, której czas trwania staje się dla wszystkich zaskoczeniem, w zmęczonym rosyjskim społeczeństwie dochodzi do rewolucji, ale z podobnym problemem zaczynają borykać się Niemcy – w lipcu 1917 roku Reichstag głosami SPD i katolickiego centrum wzywa do zawarcia pokoju, wojskowi jednak nie specjalnie słuchali się parlamentu, kilka miesięcy później wybuchnie rewolucja, w wyniku której Niemcy ogłoszą kapitulację. Z tego wszystkiego wyłoniła się niepodległa Polska.

Opublikowano w Magazyn

W wieku 88 lat zmarł prof. Zygmunt Cybulski, który urodził się w Milczu pod Chodziedżą, jego życie później związane zostało jednak z Bydgoszczą. Do Bydgoszczy przybył przede wszystkim pracować na ówczesnej Akademii Techniczno-Rolniczej (dzisiejsza Politechnika Bydgoska), politycznie związał się z Lewicą.

Opublikowano w Bydgoszcz

14 lipca Senat Politechniki Bydgoskiej przyjął uchwałę w s sprawie uruchomienia kierunku lekarskiego, co umożliwia już oficjalne złożenie wniosku do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to w przyszłe wakacje ruszy pierwszy nabór na medycynę na roku akademickim 2024-2025.

Opublikowano w Bydgoszcz

Na czele światowej federacji szachowej stoi Rosjanin Arkady Dvorkovich, w przeszłości wieloletni bliski współpracownik Władymira Putina, a także Dmitrija Miedwiediewa, a także premier Rosji. Dworkowicz na czele FIDE stanął w 2018 roku, w 2022 roku, kilka miesięcy po rosyjskiej agresji agresji na Ukrainę Dworkiewicz wygrał zdecydowanie wybory na druga kadencję, jego jedyny kontrkandydat Ukrainiec Andrii Barysholets przegrał z ogromnym kretesem. Delegaci FIDE specjalnie nie dyskutowali, ale głosowali w milczeniu. Kilka dni temu kontrowersje w świecie zachodnim wywołało spotkanie Dvorkovicha z rzecznikiem Kremla Pieskovem w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Szachów - co zdecydowanie potepiła niemiecka federacja szachowa.

Opublikowano w Bydgoszcz

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30