Jesteś tutaj: HomeKoronowo i PruszczCzterej oferenci chcą opracować studium dla budowy linii do Koronowa i Więcborka

Czterej oferenci chcą opracować studium dla budowy linii do Koronowa i Więcborka

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Dobrcz i Koronowo czwartek, 08 lipiec 2021 11:46

Dzisiaj nastąpiło otwarcie ofert na opracowanie studium planistyczno-prognostycznego dla inicjatywy budowy linii kolejowej Bydgoszcz – Koronowo – Sośno – Więcbork wraz z modernizacją linii nr 281 od Więcborka do Sępólna Krajeńskiego i Chojnic. Studium jest niezbędne, aby ta inicjatywa znalazła się na liście rankingowej programu Kolej Plus, stąd powinno powstać do jesieni.

Najtańszą ofertę złożyło Biuro Projektów Metroprojekt z Warszawy na blisko 800 tys. zł, najdroższą poznańskie Biuro Projektów Komunikacyjnych na przeszło 2,3 mln zł. Przetarg ogłosiła gmina Koronowo jako lider porozumienia samorządów z powiatu bydgoskiego i sępoleńskiego. Koronowo zamierza na to studium przeznaczyć 20 tys. zł.

 

O tym czy zostanie wybrany oferent w dużej mierze zadecyduje to, czy uda się pozyskać kwotę wystarczającą na zrealizowanie zamówienia, od innych jednostek samorządowych. Zważając jednak na wysokość najtańszej oferty, bez wsparcia finansowego Województwa Kujawsko-Pomorskiego może być z tym ciężko.

 

W ramach programu Kolej Plus strona rządowa przekazuje 85% wartości prac związanych z budową i remontem linii kolejowych. Koszty studium nie są jednak wliczane w tę pulę, zatem samorządy najpierw muszą wyłożyć, nie mając pewności czy zadanie zostanie zakwalifikowane do etapu realizacyjnego.

 

Samorządy współpracujące z Koronowem do tej pory jako jedyne ogłosiły w województwie kujawsko-pomorskim taki przetarg. Wśród projektów zgłoszonych wstępnie do Kolej Plus są też m.in. dwa projekty żnińskie: Bydgoszcz - Szubin - Znin oraz Żnin - Barcin - Inowrocław. Póki co nie ogłoszono jeszcze przetargu, a czasu do jesieni coraz mniej.

Warte obejrzenia

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu