Wczoraj pisaliśmy o przygotowywanej przez Ministerstwo Finansów reformie administracji podatkowej. Zakładać ma ona połączenie Izb Skarbowych (w kujawsko-pomorskim zlokalizowana w Bydgoszczy) z Izbami Celnymi (zlokalizowana w Toruniu). Wywołuje to spór o siedzibę nowej izby celno-skarbowej. Swoje uwagi w tej sprawił również prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.
Przed nami najważniejszy tydzień w ramach 1050-lecia Chrztu Polski. Chrzest Mieszka I sprawił, iż Polska stała się częścią cywilizacji łacińskiej. Niektórzy twierdzą, że Polska zyskała dzięki temu dziedzictwo starożytnego Rzymu, a nawet Grecji. Rzym powstał przecież na cywilizacji greckiej. Cofnijmy się zatem do IV wieku przed narodzeniem Jezusa Chrystusa, do okresu podbojów Aleksandra Macedońskiego.
O ile pociągi PESA Dart nie wypadają pod względem niezawodności źle, choć w rywalizacji włoskim Pendolino przegrywa, to dla przewoźnika PKP Intercity problemem lokomotywy spalinowe Gama, wyprodukowane przez bydgoską firmę.
Główny Urząd Statystyczny przedstawił wstępne dane dotyczące studentów w Polsce według stanu na dzień 30 listopada 2015 r. Te dane wskazują, iż dominującym podmiotem w kujawsko-pomorskim jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika, ale również nakreślają wstępnie jakim potencjałem dysponowałby Uniwersytet Bydgoski, o którym coraz częściej mówią politycy.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prezentuje nagranie wykonane z drona, które pokazuje postęp prac na budowie obwodnicy Inowrocławia.
Kandydatury wskazane przez rektora elekta prof. Jacka Woźnego uzyskały akceptacje kolegium elektorskiego. Nowi prorektorzy funkcje będą pełnić w kadencji 2016-2020.
W ciągu pierwszego tygodnia instytucje podległe Urzędowi Miasta Bydgoszczy przyjęły ok. 7 tys. wniosków o przyznanie świadczeń w postaci 500 zł na wychowanie dziecka. Ratusz przy tej okazji okazji przypomina, że proces złożenia wniosku jest całkowicie bezpłatny, ostrzegając przed oszustami, którzy mogą próbować naciągać rodziców.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu szczyci się posiadaniem nowoczesnego Funkcjonalnego Tomografu Jądrowego Rezonansu Magnetycznego, który wzbogaca działające przy uczelni Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii. Aparatura nie jest jednak w pełni wykorzystywana, choć mogłaby skutecznie pomóc w leczeniu chorych. I tutaj nasuwa się pytanie, czy postępowanie władz UMK jest etyczne i czy sprawą pod kątem niegospodarności nie powinna się zająć prokuratura?
Co roku przed Świętami Bożego Narodzenia Szlachetna Paczka publikuje ,,Raport o biedzie”. Tegoroczny raport zawiera niestety również wstydliwe dla społeczeństwa informacje: problem skrajnego ubóstwa dotyka 400 tys. dzieci i 300 tys. seniorów – rok do roku mamy wzrost o 40 tys. osób.
Od 1 stycznia w województwie kujawsko-pomorskim nie będzie wolno wykorzystywać do ogrzewania pieców bezklasowych oraz na paliwa stałe niespełniających norm Unii Europejskiej. Była ostatnio dyskusja o przesunięciu tego terminu w czasie, ale samorządowcy tego nie zdecydowali. Marszałek Piotr Całbecki zapowiedział w nowym roku debatę i sugerował, że w dużej mierze egzekwowanie tych przepisów dzisiaj to martwe prawo. Czy, aby na pewno?