Województwo planuje postawić na potencjał uzdrowiskowy



W poniedziałek zaprezentowano projekt Strategii Rozwoju Województwa do 2020 roku, która będzie najważniejszym dokumentem planistycznym dla całego regionu kujawsko-pomorskiego. Dla jednych powiatów jest ona bardziej rozwojowa, w przypadku innych wygląda to już gorzej. Z punktu widzenia Inowrocławia ten dokument zły nie jest.

W strategii zapisano między innymi budowę obwodnicy Inowrocławia, rozbudowę dróg krajowych 15 (na Toruń i Gniezno) oraz 25 (na Bydgoszcz). Ważnym aspektem dla stolicy Kujaw Zachodnich będzie także infrastruktura kolejowa, prędkość na linii kolejowej 131 łączącej Gdynie z Bydgoszczą, Inowrocławiem i Śląskiem ma wynosić 160 km/h. Podobne parametry ma spełniać linia kolejowa 353 łącząca Poznań z Inowrocławiem i Toruniem. W dalszej perspektywie połączenie o takich parametrach ma być uruchomione także ze Szczecinem i Warszawą.

Szansą na rozwój gospodarki i przeciwdziałanie bezrobociu ma być między innymi postawienie na rozwój uzdrowisk. Województwo planuje przygotować i wdrożyć pakiet działań o nazwie ,,Uzdrowisko Inowrocław”.

 

Bardzo dobrze, że kładzie się bardzo duży nacisk na transport. Poprawa infrastruktury drogowej może pomóc w rozwiązaniu wielu problemów i przyczynić się do rozwoju gospodarczego Województwa Kujawsko-Pomorskiego – odnosi się pozytywnie do strategii rozwoju województwa wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Inowrocławia Maciej Szota.

 

Duży nacisk na rozwój regionu województwo planuje kłaść na stworzenie metropolii sieciowej Bydgoszczy i Torunia, co dla Inowrocławia i innych powiatów może być zagrożeniem. Dotychczasowa polityka prowadzona w kujawsko-pomorskim doprowadziła bowiem do tego, że po za tymi największymi ośrodkami poziom życia jest znacznie niższy, o czym świadczy bezrobocie powyżej 20% w większości powiatów. Postawienie na metropolię  Bydgoszczy i Torunia, może prowadzić, że taki stan rzezy będzie się dalej pogłębiał.

 

Strategia Rozwoju Województwa 2020 ma zostać przyjęta jesienią, do połowy lipca będą odbywać się konsultacje, w których każdy mieszkaniec województwa może wziąć udział, do czego także serdecznie zachęcamy.

 

Głównym założeniem planistycznym do roku 2020  województwa kujawsko-pomorskiego jest walka z wysokim bezrobociem (w skali kraju jesteśmy trzeci pod względem liczby osób bez pracy) oraz walka z zagrożeniami demograficznymi, które temu regionowi zagrażają szczególnie.