Balcerowicz uważa, że Marek Belka dla dobra Polski powinien złożyć dymisję



Fot: Jan Mehlich

Były wicepremier oraz prezes NBP Leszek Balcerowicz w rozmowie z ,,Rzeczpospolitą” uważa, że nagrań opublikowanych przez ,,Wprost” wynika jasno, że niezależność polskiego banku centralnego została zachwiana, to z kolei odbić się może na międzynarodowej wiarygodności polskiej waluty.

– Jeżeli NBP ma być niezależny, to jego kierownictwo nie może się mieszać do bieżącej polityki, i to w sposób skryty – powiedział na łamach ,,Rzeczpospolitej” Leszek BalcerowiczJeżeli ta nasza wielka zdobycz ustrojowa, jaką jest niezależny i apolityczny NBP, ma być zachowana, to w jej obronie Marek Belka powinien podać się do dymisji.

 

torty

Na taki krok ze strony Marka Belki się jednak nie zanosi. Były prezes NBP krytykuje także ministra Bartłomieja Sienkiewicza oczekując także i jego dymisji – Minister spraw wewnętrznych dopuszczający do takiego partactwa, że jest podsłuchiwany, jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa. Powinien być natychmiast zdymisjonowany.

 

Leszek Balcerowicz pozwala sobie obecną sytuację polityczną podsumować stwierdzeniem – Jeżeli sprawa rozejdzie się po kościach, to znaczy, że w Polsce nie mamy żadnych norm ograniczających władzę polityków oraz urzędników publicznych.

 

Leszek Balcerowicz urodził się w Lipnie, na terenie dzisiejszego województwa kujawsko-pomorskiego.