Traktat Wersalski ukoronował wykonywaną przez lata pracę

W ubiegłym tygodniu przypadała 100. rocznica podpisania Traktatu Wersalskiego, który był pierwszym dokumentem międzynarodowym uznającym niepodległą Polskę, który też przywracał tej Polsce po wejściu w życie w Bydgoszcz. Na zorganizowanej przez nas przed tygodniem konferencji dr Monika Opioła-Cegiełka wygłosiła prelekcje pt. ,,,,Żyjemy w tych czasach gdzie nie pora na żal”. Ignacy Jan Paderewski o znękanej Ojczyźnie „.

W wygłoszonej jeszcze wcześniej prelekcji dr Sławomir Łaniecki mówił z kolei o znaczącym wpływie na ustalenia Traktatu Wersalskiego, jaki przyniósł sukces Powstania Wielkopolskiego. Więcej o tym piszemy ,Sukces Powstania Wielkopolskiego miał niebagatelny wpływ na rozstrzygnięcia konferencji pokojowej”

 

Utworzenie niepodległej Polski z dostępem do morza, był to postulat wygłoszony już na początku 1918 roku przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona, w ramach tzw. 14 punktów Wilsona dla pokoju. Duży wpływ na amerykańskiego prezydenta miał Ignacy Jan Paderewski – Nie było by tego punktu o Polsce, gdyby nie działalność Ignacego Jana Paderewskiego w Stanach Zjednoczonych – mówiła dr Monika Opioła-Cegiełka. Dość dobra pozycja Polski na konferencji pokojowej w Paryżu, to również zasługa wieloletniej działalności Komitetu Narodowego Polski, na czele którego stał Roman Dmowski, w który zaangażowany był także Paderewski.

 

– Roman Dmowski niezależnie jak wielkiego formatu był politykiem, to był osobą, której poglądy nie wszystkim się podobały, natomiast Paderewski poprzez swoją klasę i sposób bycia łagodził to, chociażby w kontaktach w Wielkiej Brytanią – wyjaśniała dr Opioła-Cegiełka – Siłę reprezentacji Polski na konferencji pokojowej pokazuje chociażby to, że mieliśmy dwóch przedstawicieli. To jest też taki przykład wielkiego szacunku, że aż dwie osoby mogły stanowić o naszej reprezentacji.

 

Prelegentka przyznała, że Paderewski w poglądach wzorował się na Dmowskim – Poglądy osobiste Paderewskiego były zdecydowanie bliskie Dmowskiego. Nie była to postać odseparowana od Dmowskiego, ale w polityce znaleźli nić porozumienia.

 

Cały program konferencji w 100. rocznicę podpisania Traktatu Wersalskiego:

– dr Sławomir Łaniecki – Powstanie Wielkopolskie – Traktat Wersalski, a Bydgoszcz

– dr Monika Opioła-Cegiełka – ,,Żyjemy w tych czasach gdzie nie pora na żal”. Ignacy Jan Paderewski o znękanej Ojczyźnie

– dr Stefan Pastuszewski – Społeczeństwo Bydgoszczy, a Traktat Wersalski

 

Za pomoc w przygotowaniu materiału dziękujemy Urzędowi Miasta Bydgoszczy, dziękujemy także Towarzystwu Pamięci Powstania Wielkopolskiego za uświetnienie obchodów.

 

W niedzielę opublikujemy prelekcje dr Stefana Pastuszewskiego.

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/qknw3KaJ7Pc” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen ]