W styczniu prezydent Rafał Bruski napisał do wicepremiera Piotra Glińskiego list, w którym z jednej strony skomentował wysokie wsparcie resortu kultury dla muzeum prowadzone przez środowisko Radia Maryja, wskazując iż liczy na podobne wsparcia dla Młynów Rothera w Bydgoszczy. W tym liście padła też propozycja współpracowanie Młynów Rothera przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Mamy już prawie maj i nie wiemy czy resort kierowany przez wicepremiera Glińskiego jest zainteresowany taką współpracą. Możemy jedynie domniemywać na podstawie tego, że skoro do tej propozycji się nie odnosi, to raczej takiego zainteresowania nie ma. Bez wyrażania zainteresowania nie zostaną bowiem podjęte konkretne kroki w celu sfinalizowania takiego zammierzenia.
W odpowiedzi wicepremier Gliński poinformował, że w perspektywie wieloletniej bydgoskie instytucje kultury czy związane z dziedzictwem jak Archiwum Państwowe otrzymały 425 mln zł wsparcia. Do propozycji współprowadzenia Młynów Rothera (formalnie mieszczącego się w nim Parku Kultury) się jednak nie odniósł.
Pod koniec stycznia to pytanie zostało ponowione w interpelacji posła Jana Szopińskiego, na którą odpowiedział dopiero przed kilkoma dniami wiceminister Jarosław Sellin. Zachęca on posła do zapoznania się z listem wicepremiera do prezydenta Bydgoszczy oraz podkreśla kwotę 425 mln wsparcia.
Co zatem za pytaniem o współprowadzenie? Bydgoszczanie maja się domyśleć, skoro brak konkretnej odpowiedzi.
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (obecna nazwa) współprowadzi wiele instytucji kultury w Polsce. W Bydgoszczy takim przykładem jest współprowadzenie z Województwem Kujawsko-Pomorskim Opery Nova.