W bydgoskim wioślarstwie skończyła się pewna epoka



Fot: UMB

W 1991 roku prezesem RTW Lotto-Bydgostii został Zygfryd Żurawski, tę funkcję pełnił właściwie do tego tygodnia, teraz czas, aby stery w klubie przejął kto inny. Nowego prezesa poznać mamy 20 czerwca. Zygfryd Żurawski wolą zarządu został prezesem honorowy, czyli dalej będzie pracował na rzecz tego klubu.

 

torty
Więcej informacji po kliknięciu w link

31 lat urzędowania na jednym stanowisku to sporo, ale wszyscy raczej byli zadowoleni, bowiem bydgoskie RTW nie miało sobie równych, bowiem w latach 1993-2021 przez 29 lat zdobywał Drużynowe Mistrzostwo Polski. Dla nas istotniejsze są jednak sukcesy międzynarodowe – w tym czasie sportowcy RTW Lotto Bydgostii przywieźli z nich 180 medali, w tym 6 najważniejszych z Igrzysk Olimpijskich. Medale sportowców tego klubu z aren krajowych ciężko byłoby zliczyć, to bo są tysiące.

 

Medale olimpijskie RTW Lotto Bydgostii za prezesury Żurawskiego:
– Robert Sycz – dwukrotny złoty medalista w dwójce podwójnej kategorii lekkiej Sydney 2000, Ateny 2004 (z Tomaszem Kucharskim – AZS AWF Gorzów Wlkp.)

– Magdalena Fularczyk-Kozłowska – złoto w dwójce podwójnej w Rio de Janeiro 2016 (z Natalią Madaj) i brąz w dwójce podwójnej w Londynie 2012 (z Julią Michalską – Tryton Poznań)

– Natalia Madaj-Smolińska – złoto w dwójce podwójnej w Rio de Janeiro 2016

– Miłosz Bernatajtys i Bartłomiej Pawełczak – srebrni medaliści w czwórce bez sternika kategorii lekkiej w Pekinie 2008 (w osadzie z Pawłem Rańdą – AZS Politechnika Wrocławska i Łukaszem Pawłowskim – AZS Toruń)

– Monika Chabel (z d. Ciaciuch) – brązowa medalistka w czwórce podwójnej w Rio 2016 (w osadzie z Marią Springwald (AZS AWF Kraków), Joanną Leszczyńską (WTW Warszawa) i Agnieszką Kobus (AZS AWF Warszawa)

 

Do tego doliczyć trzeba dwa medale litewskich sportowców, którzy należeli do bydgoskiego klubu: : Mindaugas Griskonis i Saulius Ritter – srebrno w dwójce podwójnej w Rio de Janeiro 2016 i Donata Vistartaite i Milda Valciukaite – brązowe medalistki w dwójce podwójnej w Rio de Janeiro 2016.

 

– Panie Prezesie, gratuluję i dziękuję, że 31 lat oddał Pan klubowi wioślarskiemu czyniąc go najlepszym w Polsce. Przez lata, z pasją i zaangażowaniem, budował Pan markę, prestiż i sukcesy RTW Bydgostii. Dziękuję za każdy laur wywalczony przez zawodniczki i zawodników Regionalnego Towarzystwa Wioślarskiego i za emocje, których nam dostarczyli – mówił podczas pikniku wioślarskiego prezydent Rafał Bruski.