W Bydgoszczy polscy lekkoatleci powalczą o przepustki do Paryża. Być może padną też rekordy

W Bydgoszczy polscy lekkoatleci powalczą o przepustki do Paryża. Być może padną też rekordy

Pod koniec lipca w Paryżu rozpoczną się letnie Igrzyska Olimpijskie – pełen skład uczestników jeszcze nie jest znany, okazją do zdobycia biletu do stolicy Francji będzie odbywający się niemal za miesiąc 6. Memoriał Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy oraz tydzień później rozgrywane w tym samym miejscu Mistrzostwa Polski.

Prawo do udziału w olimpiadzie w przypadku wielu konkurencji zależne jest od uzyskania w danym sezonie minimalnych wyników. Dla tych sportowców, którzy nie mają jeszcze minimów na Paryż ostatnimi okazjami będzie Memoriał Ireny Szewińskiej i Mistrzostwa Polski.

Na organizowanym 6 raz w Bydgoszczy Memoriale (20 czerwca) nie chodzi jednak tylko o minima olimpijskie, bo to jedna z najważniejszych lekkoatletycznych imprez w tym roku na świecie, choć naturalne jest, że znajdzie się ona w cieniu olimpiady, która odbywa się tylko raz na cztery lata – Po raz 6 spotkamy się, aby upamiętnić wspaniałą osobę Irenę Szewińską, honorową obywatelkę naszego miasta – zapowiada wydarzenie prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Włodarz Bydgoszczy zapowiedział też, że czerwcowe imprezy będą ostatnimi na wysłużonej od 2009 roku bieżni stadionu Zawiszy. Latem dojdzie do jej gruntownej wymiany.

 

– Jesteśmy wśród 11 imprez na świecie. Pani Irena Szewińska była tak rozpoznawalną osobą, że nie możemy sobie pozwolić na miting na niskim poziomie – zapowiada dyrektor mitingu Krzysztof Wolsztyński.

 

20 czerwca publiczność będzie miała okazję zobaczyć pojedynek na 400 metrów kobiet między będącą w ostatnio w dobrej formie polską biegaczką Natalią Kaczmarek, która ma już bilet do Paryża, a związaną z Bydgoszczą Igą Baumgart-Witan. Wolsztyński wyraził nadzieję, że uda się być może pobić rekord Polski z czasem w okolicach 50 sekund, na co Baumgart-Witan odpowiedziała, że nie wyklucza zejścia nawet poniżej tego czasu – Memoriał organizowany jest w idealnym terminie, zaraz przed mistrzostwami kraju, więc będzie to idealne preludium dla wielu zawodników. Kibice w Bydgoszczy są wspaniali, więc gorąco zapraszam na stadion 20 czerwca, bo wasz doping bardzo pomaga zawodnikom.

 

Ciekawie zapowiada się też rywalizacja w pchnięciu kulą – do Bydgoszczy przyjedzie Włoch Leonardo Fabbri – trzeci w tym roku na halowych mistrzostwach świata, który zmierzy się z Konradem Bukowieckim.

 

Czeka nas też polski pojedynek tyczkarzy – utytułowanego Piotra Liska z zawodnikiem Zawiszy Pawłem Wojciechowskim, który powoli myśli o końcu kariery i chciałby w Bydgoszczy pobić rekord Polski dla zawodników powyżej 35 roku życia, a być może także uda mu się zdobyć przepustkę do Paryża.

 

Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce odbędą się na Zawiszy w dniach 28-30 czerwca.

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/QykJjdZpHug?si=ew92Ug8UwhzFUcHK” title=”YouTube video player” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share” referrerpolicy=”strict-origin-when-cross-origin” allowfullscreen ]