Ród Chmielewskich w Bydgoszczy pojawił się mniej więcej w XVI wieku, mieli oni ważny wpływ na miasto w okresie zaborów, gdy Marcus Wincenty von Chmielewski posiadał przy dzisiejszej ulicy Focha Willę Prezydenta Rejencji Bydgoskiej, która zlokalizowana była przy zakopanym obecnie fragmencie Starego Kanału Bydgoskiego – sam budynek zachował się do dzisiaj. Chmielewski pełnił wówczas funkcje starosty bydgoskiego (lata 1795-1833). Jego potomek Wolf von Chmielewski przekazał Muzeum Okręgowemu w Bydgoszczy pamiątki rodzinne.
Wolf von Chmielewski pochodzi z Monachium, gdzie było w bawarskich mediach o nim głośno przed dekadą za sprawą sporu organizatora wystawnych kolacji z mieszkańcami o zbyt duży hałas z tym związany. Chmielewski występował po stronie społecznej, zarzucającej naruszanie norm społecznych poprzez hałas.
Kilka dni temu Wolf von Chmielewski przekazał Muzeum Okręgowemu im. Leona Wyczółkowskiego pamiątki rodzinne, m.in. dwa portrety olejne z końcówki XVIII wieku przedstawiające Marcusa von Chmielewskiego oraz jego żonę Luizę Marię Wilhelminę. Oprócz tego Muzeum otrzymało tłok oraz pieczęć z wizerunkiem herbu Leliwa z przełomu XVIII i XIX wieku, księgę rodową familii Chmielewskich z 1804 roku, zegarek kieszonkowy Mieczysława Chmielewskiego w srebrnym etui z początku XX wieku, sygnet Joachima Chmielewskiego z 1912 roku, ozdobiony grawerunkiem – osobisty przedmiot o wyjątkowej wartości sentymentalnej i symbolicznej.
Kontrowersje może budzić jedynie ocena historyczna postaci Marcusa von Chmielewskiego, który jako starostwa reprezentował interesy zaborcy. Niestety nie dysponujemy zbyt wieloma informacjami, które pozwoliłyby ocenić postawę tej postaci wobec Polaków.