Wracam do tematu jednej z większych zagadek historycznych naszego regionu, dotyczącej lokalizacji starożytnego Askaukalis, które pojawiło się na mapie Klaudiusza Ptolemeusza datowanej na 2 wiek przed naszą erą. Na początku maja skupiałem się na zagranicznych opracowaniach z przełomu XIX i XX wieku, które lokowały Askaukalis w dzisiejszym Zamczysku. Dość świeżych analiz mapy Ptolemeusza dokonali w opublikowanej w 2011 roku pracy naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Berlinie.
Temat jest o tyle ciekawy, że jest to chyba najświeższe tak rozległe opracowanie, które powstało po tym jak część polskich naukowców podważyła utożsamianie Osielska/Zamczyska z Askaukalis, w tym także bydgoskiego UKW. Mapa Ptolemeusza z dzisiejszej perspektywy jest niedokładna, co wynika przede wszystkim z ówczesnej nieznajomości świata i ułomności technologicznej. Autor nie był wstanie odwiedzić całego świata, stąd też musiał opierać się też na pracach innych. Niemieccy naukowcy stosując eksperckie metody, w tym matematykę stosowaną, podjęli się próby usunięcia powstałych zniekształceń.
Tytuł niemieckiej pracy: Germania magna – Ein neuer Blick auf eine alte Karte / Germania magna – Nowe spojrzenie na starą mapę
Rekonstrukcja mapy Ptolemeusza z XV wieku:

Może się tak zdarzyć, że nigdy nie poznamy dokładnej lokalizacji starożytnego Askaukalis, nie mniej jednak dzięki także temu opracowaniu możemy do niego nawiązywać, aby pokazywać, że nasza historia cywilizacyjna może sięgać tysięcy lat. Można odnieść wrażenie, że w kujawsko-pomorskim na Askaukalis promuje się wiele miejsc, ale najmniej robi to Bydgoszcz.