Odbudowa kraju po wojnie to zawsze jest wyzwanie – naukowcy z Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego wraz z partnerami zagranicznymi pracują nad możliwością wykorzystania odpadów do tworzenia innowacyjnego betonu, który pozwoli tworzyć konstrukcje przy użyciu druku 3D. W tym przedsięwzięciu pojawia się bydgoski akcent.
Opracowywany materiał budowlany ma być korzystny dla środowiska i pozwolić wykorzystywać gruzy wojenne. Badania za główny cel stawiają opracowanie szybkiej i uniwersalnej metody odbudowywani kraju po zniszczeniach wojennych.
Pozostałości konstrukcji betonowych można skutecznie poddać recyklingowi i wykorzystać do budowy nowych mieszkań. W porównaniu z tradycyjnymi metodami budowlanymi drukowanie budynków w technologii 3D może zapewnić szybsze tempo budowy, znacznie zmniejszyć wykorzystanie zasobów ludzkich oraz oszczędzać materiały i energię – czytamy w opisie badań.
Badania wspierają Amerykanie w ramach swoich agent na rzecz innowacyjności, zaangażowany jest też Stony Brook Uniwersytet w USA oraz Politechnika Bydgoska.