Rok 2025 będzie miał wielu patronów – nam najbliższej chyba do bohaterów z Katynia, Charkowa i Miednoje

Rok 2025 będzie miał wielu patronów – nam najbliższej chyba do bohaterów z Katynia, Charkowa i Miednoje
W 2025 roku będziemy wspominać tysięczną rocznicę koronacji pierwszego króla Polski

Decyzją Sejmu i Senatu rok 2025 ma aż dwunastu patronów – w tym jednego zbiorowego, czyli mowa o bohaterach Katynia, Charkowa i Miednoje. Pozostali patroni specjalnie z naszym regionem nie byli związani. Do tego dochodzi rok Bydgoskiej Muzyki ustanowiony przez Radę Miasta Bydgoszczy i Rok Ludzi Nauki z Kujaw i Pomorza ustanowiony przez Sejmik Województwa, przy czym treść tej uchwały to głównie laurka na jubileusz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Decyzją Sejmu RP rok 2025 obchodzimy pod patronatem: Stefana Żeromskiego, Antoniego Słonimskiego, Olgi Boznańskiej, gen. Kazimierza Sosnowskiego, Franciszka Duszenko i pierwszych królów Polski – chodzi jednak głównie o Bolesława Chrobrego i Mieszka II. Sejm RP ustanowił rok 2025 także rokiem bohaterów z Katynia, Charkowa i Miednoje.

Postaci literata Stefana Żeromskiego chyba nie trzeba bliżej nikomu przedstawiać, ale mało kto wie, że był też prezydentem istniejącej niecały miesiąc Rzeczypospolitej Zakopiańskiej proklamowanej w październiku 1918 roku, gdy miejscowa ludność wypowiedziała posłuszeństwo Austro-Węgrom. Nie było to tylko samozwańcze ogłoszenie powołania nowego państwa, ale faktycznie rozbrojono żołnierzy austro-węgieskim. Ogłoszenie 11 listopada niepodległości Polski sprawiło, że dalszy byt tego tworu nie miał potrzeby, dlatego Rzeczypospolitą Zakopiańską rozwiązano 16 listopada.

Antoni Słomiński to kolejny literat, który otwarcie krytykował politykę kulturalną w PRL, za co karano go cenzurą. Olga Boznańska to z kolei malarka urodzona w Krakowiu, która w 1900 roku zdobyła złoty medal na wystawie w New Gallery w Londynie, a później szereg innych prestiżowych nagród. Generał Kazimierz Sosnkowski to postać, której też chyba zbytnio nie trzeba przedstawiać – w ramach Austro-Węgier był jednym z oficerów Legionów Polskich. Na początku lat 20-tych rozwijała się jego kariera, ale w okresie przed zamachem majowym z 1925 roku zaczął się dystansować, a na wieść o bratobójczych walkach w Warszawie próbował popełnić samobójstwo – ówcześni jego postawę ocenili jako dramat żołnierza wobec ówczesnej polaryzacji. Działał też w rządzie na uchodźstwie w czasie II wojny światowej. Franciszek Duszeńko to z kolei reprezentant plastyki, który był również więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych. . Jego najbardziej charakterystycznym dziełem jest Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplate.

18 kwietnia przypadnie równo tysięczna rocznica koronacji króla Bolesława Chrobrego, dlatego będzie to tez rok pierwszych królów Polski. W 1025 roku w Gnieźnie koronowany został Bolesław Chrobry, który krótko po tym jednak zmarł, zatem również w tym roku koronowano jego syna Mieszka II. Obaj byli zatem związani z okresem stołeczności Gniezna, które jakby nie patrzeć leży po sąsiedzku Kujaw.

Najbardziej bliscy nam patroni to jednak bohaterowie z Katynia, przedstawiciele różnych służb mundurowych zamordowani dekretem Stalina w 1940 roku. W każdej części naszego regionu znajdziemy osoby, które były przed wojną ważnym elementem lokalnych społeczności. Wydaje się zatem, że na Kujawach tym patronom będziemy poświęcać w najbliższym roku najwięcej uwagi.

Senat RP do grona patronów roku dodał też: ks. prof. Józefa Tischnera, Marię Pawlikowską-Jasnorzewską, Władysława Reymonta i Wojciecha Hasa. Ksiądz Tischner to postać mocno związana ze środowiskiem krakowskim. Reymonta chyba wszyscy dobrze znamy. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska to również literatka, która propagowała na przełomie XIX i XX wieku prawo do aborcji. Wojciech Has to przedstawiciel świata filmu, dokładniej reżyser, aktywny zawodowo do końcówki lat 80-tych.