Rząd Donalda Tuska z wotum zaufania. W Sejmie musiał słuchać o ,,antykolejowej” polityce marszałka Calbeckiego

Rząd Donalda Tuska z wotum zaufania. W Sejmie musiał słuchać o ,,antykolejowej” polityce marszałka Calbeckiego
Fot: Piotr Molęcki / Kancelaria Sejmu RP

W środę 243 głosami za, przy 182 głosów przeciw rząd Donalda Tuska uzyskał wotum zaufania. Były to głosy całych klubów KO, Polski2050, PSL i Lewicy. Przeciwko był PiS, Konfederacja, Korona Grzegorza Brauna, lewicowa Razem oraz przystawka PiS-u Republikanie. Premier Donald Tusk w expose mówił o tym, że Rafał Trzaskowski uzyskał podobny wynik co koalicja jesienią 2023 roku, co jest argumentem, że Polacy dość dobrze oceniają ten rząd. Były też w debacie wątki lokalne.

– 11 mln wyborców 1,5 roku temu dało nam w ręce odpowiedzialność za Polskę i jej bezpieczeństwo. W takim wielkim depozycie złożono w nasze serca i umysły nadzieje i marzenia 11 mln Polaków. Szczerze powiedziawszy, ten mandat został odnowiony, ponieważ dostaliśmy ponad 10 mln głosów w przegranych wyborach prezydenckich. To jest podobny kapitał zaufania – podkreślał szef rządu – — Mamy większość w tej sali. To nie jest tylko powód do satysfakcji, ale jest bezcennym darem, jaki dali nam wyborcy. Zmarnowanie tej większości, zanim minęła połowa kadencji, bo komuś się odechciało i ktoś się przestraszył.

Przeciwny pogląd w swoim wystąpieniu w debacie wyraził bydgoski poseł Łukasz Schreiber – Wasz wynik to nie jest wcale 49% Trzaskowskiego, bo tylko 29% poparcia dla rządu. Dla was nie ma nadziei – Schreiber sugerował, że rząd powinien podać się do dymisji i odejść. Wspomniane 29% poparcia dla rządu to wynik ostatniego sondażu, gdzie wprost zadano Polakom pytanie jak oceniają rząd.

W debacie nad expose, w której mógł zabrać głos każdy z posłów pojawiło się kilka wątków regionalnych. Posłanka Paulina Matysiak krytykowała rząd za zmiany w koncepcji CPK, pod koniec swojego postępowania przypomniała, że z KO związany jest też marszałek województwa kujawsko-pomorskego Piotr Całbecki – Macie państwo marszałka ze swojej opcji w kujawsko-pomorskim, który niszczy transport…

Z racji upływu czasu, dalszej myśli posłanka nie mogła przedstawić, bo dyscyplinowała ją wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska

Poseł Paweł Szrot zarzucał brak sukcesów polskiej prezydencji w Radzie UE, która za trzy tygodnie dobiegnie końca – Jakie są sukcesy polskiej prezydencji, aby pomóc polskim rolnikom zablokować umowę z Mercosurem, czy importem zboża z Ukrainy.

W obronie rządu w tej debacie stanęła posłanka Magdalena Łośko, która poruszyła wątek dotyczący Inowrocławia – Przypomnę, że PiS samorządy dewastował, traktował uznaniowo i zrobił zakładnikami swojej partii politycznej. Wiedzą o tym takie miasta jak Inowrocław. Panie premierze czy prawdą jest, że dochody samorządów wzrosły?

Według narracji KO i rządu samorządy sporo zyskały (faktycznie zmiany we wpływach podatkowych dały samorządom większy udział), zatem jej pytanie do swojego szefa partyjnego, można uznać za pytanie retoryczne.