Wojewoda: Państwo powinno przeprosić za Katyń

Wojewoda: Państwo powinno przeprosić za Katyń

Zbrodni katyńskiej w 1940 roku na rozkaz Józefa Stalina dokonał aparat Związku Radzieckiego, później jednak do 1989 roku sprawa Katynia była przedmiotem cenzury, za co odpowiadał aparat Polsku Ludowej, której III Rzeczypospolita jest prawnym kontynuatorem. Pamięć o Katyniu była żywa jednak w tamtych trudnych czasach, gdy wiązało się to z represjami, jak i teraz – za sprawą Bydgoskiej Rodziny Katyńskiej. Tegoroczne obchody w 85. rocznicę zbrodni katyńskiej, miały charakter wojewódzki z udziałem ceremoniału wojskowego.

Miejscem szczególnym dla pielęgnowania pamięci o Katyniu w Bydgoszczy jest parafia Polskich Braci Męczenników na Wyżynach. Wspomniał o tym wojewoda Michał Sztybel dziękując tym wszystkim, którzy społecznie dbali o pamięć o Katyniu – Zbrodnia katyńska ma taką rangę, że państwo polskie przez tyle lat powinno mówić dziękuje, ale także za to co było do roku 1989 mówić przepraszam – mówił wojewoda Michał Sztybel – Do 1989 roku nie wolno było mówić o Katyniu, nie wolno było mówić, że polscy bohaterowie, oficerowie wojska polskiego, inżynierowie, prawnicy, lekarze, wykładowcy i przedstawiciele innych zawodów zostali zamordowani strzałem w tył głowy i zakopani w bezimiennych grobach i dołach. To co dzisiaj się dzieje to tylko namiastka tego co możemy oddać.

– Zginęli bo byli Polakami! – mówiła Magdalena Wolska, reprezentująca bydgoskie Rodziny Katyńskie – Dla nas rodzin katyńskich jest to szczególny dzień. W myślach przywołujemy twarze z przeszłości – ojców, braci, wspólne chwile utrwalone na fotografiach. Ponad 22 tys. rodzin straciło swoich bliskich. Ich życie na zawsze się zmieniło.

Uroczystości na Wyżynach można opisać jako podniosłe, po Mszy Świętej odprawionej przez bp. Krzysztofa Włodarczyka zgromadziły się liczne sztandary organizacji kombatanckich i służb państwowych, a także sztandary ruchów działających przy parafii. Najbardziej podniosłe było jednak odczytanie w ceremoniale wojskowym Apelu Poległych, a następnie oddanie salwy honorowej przez wojsko. Uroczystość zakończyło złożenie wiązanek kwiatów.

Na placu przed kościołem znajduje się też wystawa poświęcona miejscom pamięci związanych z Katynie. Obok ten najbardziej znanej miejscowości są to m.in. Charków, czy Miednoje. Ofiary Katynia pochodziły z całej Polski, zatem jest to w całym kraju święto szczególne i dzisiaj nikt nie kwestionuje sensu jego obchodzenia, co było powszechne przed 1989 rokiem.

Rok 2025 decyzją Sejmu RP obchodzony jest w Polsce pod patronatem Ofiar Katynia.