Unia Europejska ma ambitny cel, aby do 2050 roku był całkowicie neutralna klimatycznie, ale też ma problem z coraz powszechniejszymi opiniami, że przegrywa gospodarczą konkurencję ze Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Próbą kompromisu między tymi dwoma kwestiami ma być Czysty Ład Przemysłowy, który oprócz elementów ekologicznych porusza także konieczność ożywienia gospodarczego. Zdaniem europosła Kosmy Złotowskiego, w którego opinii brakuje jakichkolwiek konkretów.
– Tu wiemy, że chodzi o zwiększenie konkurencyjności Unii Europejskiej, która przyhamowała co najmniej w ostatnich 15 latach. Komisja Europejska mówi o Kompasie, mówi o kierunku, mówi o celu, ale w jaki sposób ten cel osiągnąć, tego już nie mówi, jeżeli mówi: więcej tego samego, to z całą pewnością nie będzie to dobry kierunek – mówi agencji informacyjnej Newseria europoseł Kosma Złotowski – UE potrzebuje zniesienia handlu emisjami, czyli ETS-u, potrzebuje niewprowadzania nowych norm ETS-u dla budynków i transportu. Unia Europejska nie potrzebuje Fit for 55 i nie potrzebuje Zielonego Ładu. To są wszystko ograniczenia, które sprawiają, że Unia Europejska staje się coraz mniej konkurencyjna
Złotowski wyżej wymienione elementy przyrównuje do kajdan które ograniczają możliwości rozwojowe europejskiej gospodarki – Zniesienie ETS-u oznaczałoby, że cała wielka gałąź przemysłu, zwłaszcza niemieckiego, upadłaby – upadłyby fabryki produkujące turbiny wiatrowe, ponieważ prąd z turbin wiatrowych w żadnym wypadku by się wtedy nie opłacał. I to oczywiście pociąga za sobą konsekwencje, ale to są konsekwencje błędów, które w Europie Zachodniej popełnia się od co najmniej 40 lat.
Komisja Europejska zapowiedziała dążenie do obniżenia cen energii i poluzowania nadmiernych obciążeń regulacyjnych, które dziś hamują konkurencyjność produkcji w Europie. Wysiłki będą się koncentrować na energochłonnych gałęziach przemysłu, które wymagają pilnego wsparcia w zakresie dekarbonizacji i borykają się z wysokimi kosztami energii oraz nieuczciwą konkurencją, oraz na sektorze czystych technologii, który będzie kluczowy dla transformacji przemysłowej. Podtrzymuje się jednak założenie osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Złotowski wskazuje, że był czas, gdy gospodarka europejska i amerykańska była porównywalna, dzisiaj amerykańska jest jakieś dwa razy większa.