Jeszcze w 2024 roku zarówno szpitale Jurasza i Biziela notowały niewielki zysk – w przypadku 2025 roku mamy już wynik finansowy ujemny, znacznie lepiej radzi sobie już szpital zarządzany przez Politechnikę Bydgoską. Na minusie z bydgoskich szpitali są także: Wojskowy, Pulmonologiczny oraz Dziecięcy. Szpitale w sprawozdaniach wskazują, iż główną przyczyną pogorszenia się sytuacji finansowej są opóźnienia w rozliczaniu się z nimi przez NFZ.
Z uwagi na znaczne opóźnienia w regulowaniu należności przez NFZ i konieczności pozyskiwania finansowania zewnętrznego, które z uwagi na wysoki poziom stóp procentowych w ostatnim czasie należy do bardzo kosztownych w segmencie działalności finansowej – czytamy w raporcie o sytuacji ekonomiczno-finansowej Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr Jana Biziela w Bydgoszczy. Ten szpital w 2025 roku odnotował prawie 7 mln zł straty, gdy w 2024 roku było to ponad 4 mln zł zysku.
Drugi ze szpitali uniwersyteckich im. dr Jurasza odnotował już prawie 8 mln zł straty, gdy w 2024 roku było to prawie 348 tys. zł zysku. Sporządzona w połowie bieżącego roku prognoza przewiduje, że ten rok może przynieść nawet ponad 11 mln zł straty.
Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii zakończyło 2025 rok ze stratą ponad 11,5 mln zł, gdy w 2024 roku było to niecałe 2 mln zł zysku, a w 2023 ponad 9 mln zł zysku. Szpital prognozuje na ten rok 4,5 mln zł straty, ale już od 2027 wynik dodatni.
Znacznie zwiększyła się strata Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy, który 2024 rok zakończył niecałymi 4 mln zł straty, ale w 2025 urosła ona do prawie 16 mln zł straty. Prognoza na ten rok mówi o przewidywanej stracie powyżej 11,5 mln zł.
Na temat 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką już pisaliśmy na początku miesiąca – jego strata w 2025 roku wyniosła 34,5 mln zł.
Dwa szpitale wyszły na plus
Kujawsko-Pomorskie Centrum Onkologii w 2025 znacznie poprawiło wynik finansowy osiągając ponad 70 mln zł zysku, gdy rok wcześniej było to nieco ponad 12,6 mln zł zysku. Wynik dodatni od kilku lat utrzymuje też Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, który w 2025 roku uzyskał 952 tys. zł zysku.
Również na plusie jest Szpital Kliniczny Politechniki Bydgoskiej (dawny Szpital Miejski), który w 2025 roku jak nas poinformowano miał ponad 24,5 mln zł zysku.
Na dzisiaj finansów w 2025 roku nie podsumował jeszcze Szpital MSWiA. Te dane mogą pojawić się dopiero na jesień.

Od 2009 roku związany z lokalnymi mediami. Specjalizuje się w tematach dotyczących infrastruktury, polityki regionalnej oraz funkcjonowaniu samorządów.






