Niemiec który walczył przeciwko dyskryminacji mieszkańców Ziemi Bydgoskiej

W ostatnim czasie przypominaliśmy wydarzenia z września 1939 w naszym regionie. Jest to na pewno czarna karta w historii Niemców zamieszkujących te tereny. Pamiętać powinniśmy jednak, że obywatele tego narodu budowali niegdyś świetność Bydgoszczy. W tym mieście przez długie lata Polacy mieszkali obok Niemców, relacje te zniszczone zostały dopiero przez ideologię faszystowską.

W jednej z wcześniejszej publikacji przytoczyliśmy pokrótce sylwetkę Carla von Wissmanna założyciela Towarzystwa Upiększania Miasta, dzisiaj z tradycji tej organizacji korzysta TMMB.

 

Dzisiaj skupimy się jednak na Niemcu Emilu Senffie, który urodził się w 1807 roku w Chojnicach, na ziemiach należących do Królestwa Pruskiego.

 

Po studiach prawniczych w Berlinie i Królewcu osiedlił się w Bydgoszczy, gdzie założył dobrze prosperującą kancelarię prawną.  Po pięciu latach  został radcą miejskim (dzisiejszym radnym). W latach 1868 – 1869 pełnił funkcje przewodniczącego rady. W tym samym roku otrzymał tytuł honorowego obywatela Bydgoszczy, z powodu poświęcenia jakie wkładał w swojej pracy samorządowej na rzecz Bydgoszczy.

Za nim zaczął karierą samorządową był posłem Zgromadzenia Narodowego we Frankfurcie. Starał się walczyć o równe prawa wyborcze mieszkańców okręgu nadnoteckiego i okręgów poznańskich. Nie udało się mu jednak tego postulatu wprowadzić w życie, gdyż bano się, że duża Polacy którzy w dużej mierze zamieszkiwali ten teren zdobyta zbyt silną reprezentację parlamentarną.

 

Te obawy w pewnym stopniu były uzasadnione, co świadczy przykład Rosji, gdzie Polacy mając prawa wyborcze stali się dość silną grupą.