Pielęgniarki będą szkolone w zakresie rozpoznawania depresji poporodowej



Fot: Christophe Libert

Fot: Christophe Libert

W lutym całą Bydgoszczą wstrząsnęły informacje o tym jak mieszkanka Okola utopiła w wannie dwójkę swoich dzieci. U kobiety stwierdzono występowanie depresji poporodowej. Tego typu wrzawy medialne mają to do siebie, że po kilku dniach o sprawie się zapomina, bowiem pojawiają się nowe tragedie, czy sensacyjne tematy. Do dzisiaj pozostaje natomiast nierozstrzygnięte pytanie – czy do tej tragedii musiało dość?

Po takich tragicznych wydarzeniach pojawia się jednak ważniejsze pytanie – co zrobić, aby do takich zdarzeń nie dochodziło w przyszłości? Pytania w tym duchu zadała do Ministerstwa Zdrowia posłanka Iwona Kozłowska. W nawiązaniu do bydgoskiej tragedii pytała o rozwiązania systemowe wsparcia matek, u których wystąpić może depresja poporodowa.

 

Wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko wyjaśnia, że zapobieganie depresji poporodowej zostało ujęte w ministerialnym programie zapobiegania depresji. Wiceminister zapowiada również, że będą organizowane dla położnych i pielęgniarek szkolenia w zakresie rozpoznawania stanu psychicznego kobiety w okresie poporodowym. Szkolenia profilaktyczne mają być dedykowane przede wszystkim samorządom, które mogłyby je przy wsparciu państwa lub Unii Europejskiej organizować na swoim terenie.