
21 października Senat RP będzie gospodarzem debaty pt. ,,Ratujmy psychiatrię dziecięcą i młodzieżową”. Debata miała się odbyć już wiosną, ale z uwagi na epidemię COVID-19 została przesunięta. Debata odbędzie się z inicjatywy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wspominamy o tym dzisiaj – bowiem 10 października przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.
– Problemy psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej nie zniknęły wraz z pandemią koronawirusa, wprost przeciwnie, skala zaniedbań pogłębia się. Jest zatem pilna potrzeba, żeby tę konferencję zorganizować – mówi Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki. Podkreśla, że na rzecz psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej konieczne są niezwłoczne działania. „Chcemy spytać praktyków, czego im najbardziej potrzeba tak, by młodzi ludzie, którzy mają trudności w radzeniu sobie z rzeczywistością mogli otrzymać szybką i skuteczną pomoc, chcemy wiedzieć, czy Senat może być w tym zakresie pomocny na przykład poprzez przedstawienie odpowiednich inicjatyw ustawodawczych” – mówi Marszałek Senatu RP
.
W połowie września raport wskazujący na niezbyt optymistyczny obraz polskiej psychiatrii przedstawiła Najwyższa Izba Kontroli. – System lecznictwa psychiatrycznego dzieci i młodzieży wymaga zmian, bowiem nie zapewnia kompleksowej oraz powszechnie dostępnej opieki zdrowotnej w tej dziedzinie. Problemem jest nierównomierne, w skali kraju, rozmieszczenie kadry lekarskiej, szpitalnych oddziałów psychiatrycznych i poradni dla małoletnich – czytamy w komunikacie NIK
Polska jest w czołówce Europy pod względem liczby samobójstw – zaznacza Najwyższa Izba Kontroli.
Więcej przeczytać o tym raporcie można – Na 10 tys. osób małoletnich przypada pół psychiatry. NIK negatywnie o organizacji systemu psychiatrii
– Dramatyczny stan polskiej psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej już nas zmusił do działania – mamy za sobą pierwsze duże zakupy sprzętu medycznego, co stanowi bardzo dobry impuls do debaty, która z powodu pandemii nie mogła odbyć się w marcu. Pierwszy krok zrobiony, mam nadzieję, że wraz z Marszałkiem Senatu i uczestnikami debaty będziemy mogli zaproponować kolejne rozwiązania, które poprawią tę bardzo trudną sytuację – mówi Jurek Owsiak, Prezes Zarządu Fundacji WOŚP.
Sectetur adipiscing elit. Sed nisi ipsum, aliquet ac vulputate eu, congue nec diam. Mauris ligula metus, tempus eget scelerisque nec, aliquet et risus. Nulla consequat elit vel ipsum pharetra quis tempor metus varius.






