Dwa miesiące temu rozpoczęła się budowa kolejnego budynku w kampusie fordońskim Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego,, efekty prac związanych z budową fundamentów są już widoczne, dzisiaj (22 stycznia) wmurowano uroczyście kamień węgielny wraz z aktem erekcyjnym. Inwestycja wpisuje się w koncepcję konsolidacji uczelni w Fordonie, co jest jednym z ważniejszych wyzwań rozwojowych dla uczelni.
– Ten budynek jest jedną z kluczowych inwestycji, na dzisiejszy dzień pracowało wiele osób – powiedział w czasie uroczystości rektor UTP prof. Marek Adamski – Będzie siedzibą dydaktyczną przede wszystkim dla studentów, z nowoczesnymi salami wykładowymi, laboratoriami, z pełną interaktywnością, a także będzie przygotowany do częściowej nauki zdalnej.
Wykonawcą budowy jest firma Budimex, prace planuje się zakończyć za 2,5 roku. W uroczystości udział wzięli prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski i wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski, którzy podkreślali, jak ważny dla rozwoju Bydgoszczy i województwa, jest rozwój potencjału Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego.
W grudniu UTP sprzedał wojsku budynek zlokalizowany przy ulicy Kordeckiego, nieopodal Ronda Grunwaldzkiego i Placu Poznańskiego. Koncepcja konsolidacji zakłada bowiem odejście od porozrzucanych na terenie całej Bydgoszczy budynków, na rzecz skonsolidowania wszystkiego w Fordonie. Budowa nowego budynku jest możliwa dzięki dotacji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Rektor prof.Adamski zapowiedział również, że jest plan utworzenia przy Kaliskiego w Fordonie również centrum sportowego, z nowoczesną halą sportową, który może być zrealizowany za 5 lat. Hala miałaby służyć nie tylko społeczności akademickiej, ale też mieszkańcom Fordonu – Myślę, że te działania wpisują się w różne działania miasta w zakresie rewitalizacji, modernizacji Fordonu. Chcielibyśmy, aby te elementy budowały wspólną akademicką Bydgoszcz.
W specjalnej ,,kapsule czasu”, wraz z aktem erekcyjnym wmurowana została też maseczka ochrona, będąca symbolem czasu pandemii, w którym rozpoczęła się budowa budynku.