Prezydent Bydgoszczy i wojewoda za statystycznym rozwodem Bydgoszczy z Toruniem. To jednak dopiero początek batalii

Prezydent Bydgoszczy i wojewoda za statystycznym rozwodem Bydgoszczy z Toruniem. To jednak dopiero początek batalii

31 marca Prezydent Bydgoszczy i Wojewoda Kujawsko-Pomorski skierowali do Biura Komisji Europejskiej wniosek u rewizję podziału województwa kujawsko-pomorskiego w nomeklaturze statystycznej na poziomie NUTS3. Od 2007 roku Bydgoszcz i Toruń są na poziomie NUTS3 traktowane jako jeden obszar, co w praktyce utrudnia możliwość porównywania potencjałów obu metropolii, gdyż są traktowane jako jeden organizm.

Obecnie na poziomie NUTS3 mamy makroregion bydgosko-toruński (z Bydgoszczą i Toruniem oraz powiatami bydgoskim i toruńskim) oraz makroregiony: świecki, grudziądzki, inowrocławski i włocławski. Wniosek prezydenta Bydgoszczy i wojewody zakłada podział makroregionu bydgosko-toruńskiego na dwa mniejsze, co ma odpowiadać też staraniom Torunia na rzecz utworzenia metropolii toruńskiej.

Prezydent Bydgoszczy składając wniosek (główny wnioskodawca) realizuje mandat jaki otrzymał 18 grudnia uchwałą Rady Miasta Bydgoszczy. Wojewoda występuje tutaj jako podmiot popierający wniosek. Nie można wykluczyć, że ten wniosek oprotestują władze Torunia oraz Województwo Kujawsko-Pomorskie z marszałkiem Piotrem Całbeckim, zatem dzisiaj możemy mówić o początku długiej drogi, a nie jej zwieńczeniu.

Nomenklatura NUTS jest narzędzie statystycznym Eurostatu, które ma pozwolić porównywać dane z różnych poziomów jednostek w Unii Europejskiej. Poziom NUTS1 makroregiony (kujawsko-pomorskie wraz w pomorskim i warmińsko-mazurskim tworzy jeden makroregion), NUTS 2 to polskie województwa, a NUTS3 podregiony, które leżały w zainteresowaniu bydgoskich radnych. Tego typu nomeklatura ma ułatwić porównania międzynarodowe bo np. niemieckie landy, czyli kraje związkowe są większe od polskich dlatego są na NUTS1, z kolei czeskie województwa są znacznie mniejsze od polskich dlatego ich odpowiednikiem jest NUTS3. Czyli przykładowo czeskie województwo Kraj Liberecki proporcjonalnie podlega podregionowi inowrocławskiemu lub grudziądzkiemu.