Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRDOŚ nie stwierdza i umarza postępowanie w sprawie szkody środowiskowej w Łęgnowie

RDOŚ nie stwierdza i umarza postępowanie w sprawie szkody środowiskowej w Łęgnowie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 31 grudzień 2018 00:09

W lutym Rada Osiedla Łęgnowo Wieś skierowała do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska pismo, w którym stwierdza wystąpienie szkody w środowisku, która w świetle ustawy wymaga podjęcia działań naprawczych od administracji. Ten wniosek wsparli naukowcy z AGH w Krakowie.

 

Dyrektor Maria Dombrowicz po kilku miesiącach postanowiła to postępowanie umorzyć. Jak wskazano w uzasadnieniu tej decyzji przyjmuje się, iż zanieczyszczenia są skutkiem działalności zakładów chemicznych ,,Zachem” w latach 1950-1975, a dokładniej składowania toksycznych odpadów. To skutkiem tamtej działalności ma być skażenie studni mieszkańców oraz wód gruntowych. W dalszej części uzasadnienia pojawia się sformułowanie o ,,historycznych zanieczyszczeniach”, które zdaniem RDOŚ nie mogą być już przedmiotem postępowania prowadzonego w trybie ustawy szkodowej.

 

Z tej decyzji RDOŚ nie jest zadowolonych wielu mieszkańców, dlatego też skierowano odwołania od decyzji o umorzeniu do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie. Jedna z kancelarii prawnej działająca w imieniu mieszkanki Łęgnowa wskazuje, że uzasadnienie dyrektor RDOŚ zostało napisane chaotyczne i pojawia się w nim wiele sprzeczności. Z racji tego, iż z opracowań naukowców Akademii Górniczo-Hutniczej wynika, iż emisja zanieczyszczeń nadal trwa, przez co szkoda w środowisku się powiększa, dlatego za nietrafiony uważany jest argument o tym, iż mamy do czynienia ze szkodą tylko historyczną.

 

W listopadzie przeprowadzenie kontroli w byłym Zachemie zapowiedziała Najwyższa Izba Kontroli. Postępowanie kontrolne ma wykazać, czy faktycznie borykamy się ze skutkami historycznych zanieczyszczeń, czy być może nadal któryś z podmiotów gospodarczych zanieczyszcza wody podziemne.

 

Warte obejrzenia

  • Włosi triumfują na Akademickich Mistrzostwa Europy na Kujawach

    Jezioro Gopło po raz trzeci było areną zmagań najlepszych akademickich wioślarzy do lat 23 w Europie. Zawody w Kruszwicy na półwyspie Rzępowskim odbywały się w sobotę i w niedziele, uczestnicy w pewnym sensie byli odcięci od świata, z uwagi na obostrzenia epidemiczne.

  • Derby dla Sportisu

    W meczu 5 kolejki IV ligi najciekawiej zapowiadał się pojedynek Chemika Bydgoszcz ze Sportisem Łochowo. Był to mecz bardzo zacięty, zakończony po myśli gości.

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu