Jesteś tutaj: HomeBydgoszczŚcieżka rowerowa wzdłuż Focha przygotowana do budowy

Ścieżka rowerowa wzdłuż Focha przygotowana do budowy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 01 styczeń 2019 11:54
Ścieżka rowerowa wzdłuż Focha przygotowana do budowy Fot: Paweł Zielke

W ostatnich miesiącach powstało kilka kilometrów ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej oraz w obrębie ronda Grunwaldzkiego. Są już plany budowy wydłużenia tego traktu przez ulicę Focha do samej Starówki. Właściwie planowano już wkrótce rozpocząć nawet budowę, ale z powodu braku wykonawców nie udało się rozstrzygnąć przetargu.

 

Po stronie północnej od ronda Grunwaldzkiego mamy już ścieżkę rowerową biegnącą przez skrzyżowanie z ulicą Królowej Jadwigi, aż do ulicy Garbary, a następnie odcinek traktu pieszo-rowerowego. Plany zakładają, aby na wysokości Opery Nova powstał zjazd dla rowerów w kierunku ulicy Marcinkowskiego, przez co sprawną komunikację z rondem Grunwaldzkim zyska Śródmieście. Obecnie rowerzyści muszą znosić rowery, co nie jest zbyt wygodne rozwiązane.

 

Po stronie południowej planuje się budowę traktu rowerowego od ronda Grunwaldzkiego, poprzez skrzyżowanie z ulicą Czartoryskiego, a następnie budowę pochylni nieopodal Opery Nova, która pozwoli rowerzystą wygodnie zjechać na bulwary prezydenta Narutowicza, czyli nabrzeże nieopodal Opery Nova. Tam wyznaczony będzie trakt dla rowerów biegnący, aż do ulicy Mostowej.

 

Koncepcja budowy zjazdów rowerowych z ulicy Focha w kierunku nabrzeża Narutowicza (na dole) oraz ulicy Marcinowskiego (na górze) / materiał przetargowy

 

Na wysokości pochylni umożliwiających zjazdy na nabrzeże Narutowicza oraz w ulicę Marcinkowskiego, powstanie przejazd rowerowy przecinający ulicę Focha oraz tory tramwajowe.

 

W dalszych planach znajduje się też przebudowa skrzyżowania Focha z ulicami Mostową i Gdańską, aby stało się bardziej atrakcyjne dla rowerzystów.

 

Realizacja tych zamierzeń sprawi, że ze Starego Rynku będziemy mogli bezpiecznie przejechać rowerem, aż do Koronowa, bowiem zakończona ostatnio budowa infrastruktury rowerowej przy ulicy Grunwaldzkiej, łączy się z istniejącymi już od dawna drogami rowerowymi wzdłuż ulicy Nad Torem, które z kolei łączą się ze zbudowaną kilka lat ścieżką od granic Bydgoszczy do Koronowa, z wykorzystaniem dawnego mostu kolejki wąskotorowej. Rowerzyści mają do wyboru czy od ronda Grunwaldzkiego udadzą się nowymi ścieżkami wzdłuż Grunwaldzkiej, czy pojadą w kierunku zachodnich malowniczym parkiem nad Kanałem Bydgoskim, który w tym roku najprawdopodobniej przejdzie rewitalizację w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

 

Warte obejrzenia

  • Włosi triumfują na Akademickich Mistrzostwa Europy na Kujawach

    Jezioro Gopło po raz trzeci było areną zmagań najlepszych akademickich wioślarzy do lat 23 w Europie. Zawody w Kruszwicy na półwyspie Rzępowskim odbywały się w sobotę i w niedziele, uczestnicy w pewnym sensie byli odcięci od świata, z uwagi na obostrzenia epidemiczne.

  • Derby dla Sportisu

    W meczu 5 kolejki IV ligi najciekawiej zapowiadał się pojedynek Chemika Bydgoszcz ze Sportisem Łochowo. Był to mecz bardzo zacięty, zakończony po myśli gości.

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu