Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzez 75 lat myślano, że to dzieło Leona Wyczółkowskiego uległo spaleniu. Teraz wraca do bydgoskiego muzeum

Przez 75 lat myślano, że to dzieło Leona Wyczółkowskiego uległo spaleniu. Teraz wraca do bydgoskiego muzeum

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 13 grudzień 2020 00:26
Przez 75 lat myślano, że to dzieło Leona Wyczółkowskiego uległo spaleniu. Teraz wraca do bydgoskiego muzeum Fot: Tomasz Koss

W ostatnim czasie działania policyjne pozwoliły odzyskać wiele dzieł sztuki, które zostały zrabowane w trakcie II wojny światowej, o których często myślano, iż uległy zniszczeniu. W zakończonym tygodniu Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego odzyskało kolejne dzieło sztuki, autorstwa patrona muzeum.

Rynek wykonany w technice graficznej kredką litograficzną i tuszem, który przedstawia rzekę Wisłę w Grudziądzu (nazwa dzieła ,,Wisła pod Grudziądzem) namalował Leona Wyczółkowski, który mieszkał pod Bydgoszczą. Obraz trafił do zbiorów właściciela Fabryki Mebli i Zakładu Architektury Wewnętrznej Jakuba Hechlińskiego, którego wnuczka postanowiła to dzieło przekazać Muzeum Okręgowemu, co nastąpiło przed wojną.

 

Odzyskane dzieło / Fot: Tomasz Koss

 

Po zajęciu Bydgoszczy przez Niemców, decyzją nadburmistrza Waltera Ernsta została przeniesiona na dwór w Dębowie, w którym w 1945 roku wybuchł pożar. Rysunek ,,Wisła w Grudziądzu” uznany został za zniszczony. 9 grudnia, po 75 latach Muzeum Okręgowe odzyskało ten obraz i wkrótce będzie mógł zostać udostępniony odbiorcom, jako element naszego dziedzictwa narodowego.

 

O odzyskanych kilka tygodni temu dziełach sztuki piszemy więcej - Do muzeum wróciły obrazy zrabowane w czasie wojny

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

  • Zapowiedź europejskiej debaty o przyszłości Unii Europejskiej

    W czwartek o godzinie 15 w sali plenarnej Parlamentu Europejskiego odbędzie się debata z udziałem liderów europejskich partii o przyszłości Unii Europejskiej. Na naszych łamach będziemy ją transmitować, przygotujemy z niej też skrót. Dzisiaj w kilku zdaniach chcemy ją zapowiedzieć.

  • Eurowybory w regionie zanoszą się na najnudniejsze w historii (komentarz wyborczy)

    Za niecałe 3 tygodnie europejczycy wybiorą reprezentacje blisko 0,5 mld obywateli Unii Europejskiej. Gdyby to były inne wybory (parlamentarne czy samorządowe) to bylibyśmy w kulminacji kampanii wyborczej – w naszym regionie tak naprawdę ona się dopiero zaczyna – powoli zaczęły się pojawiać się banery i bilboardy z kandydatami, ale i tak dość oszczędnie.

Wiadomości z regionu