Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTerminale takie jakie w Emilianowie mogą być kołem zamachowym polskiej gospodarki po pandemii

Terminale takie jakie w Emilianowie mogą być kołem zamachowym polskiej gospodarki po pandemii

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 09 maj 2021 16:51
Emilianowo dzisiaj Emilianowo dzisiaj

Od wielu lat widzimy wzrost wykorzystania transportu intermodalnego, ale jak pokazują zapisy Krajowego Programu Odbudowy w Polsce odgrywa on wciąż mniejszą rolę niż w państwach zachodniej Europy. Dlatego jednym z kluczowych celów zdefiniowanych w KPO jest przyśpieszenie rozwoju tej gałęzi transportu, czemu przysłużyć mają środki pozyskane z Funduszu Odbudowy Europy. Bydgoszcz – a właściwie cały Węzeł Logistyczny Bydgoszcz – ma szansę być istotniejszym beneficjentem.


W Polsce odnotowuje się niższe wykorzystanie tej formy transportu w porównaniu z innymi państwami UE. Udział kolejowego transportu intermodalnego wyniósł w Polsce 10%, podczas gdy np. we Francji i Szwecji przekroczył 20%, a w Hiszpanii, Irlandii, we Włoszech i w Grecji przekroczył 50%. - czytamy w Krajowym Programie Odbudowy - Oznacza to konieczność dalszego wspierania rozwoju terminali na terenie Polski i uzasadnia koncentrację pomocy w tym zakresie na takich typach projektów.

 

Z KPO na ten cel przewiduje się wydatkowanie około 1 mld zł. Oprócz tego będą też środki, być może nawet i większe, z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Na dzisiaj trudno mówić o szczegółach, z uwai na negocjacje Umowy Partnerstwa.

 

Bydgoszcz ma potencjał

W ubiegłym roku do życia powołano spółkę Terminal Intermodalny Bydgoszcz, którego właścicielami docelowo będą zarówno spółki z grupy PKP, Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny (spółka komunalna) oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Celem jest budowa w bliskiej współpracy z portami morskimi w Gdańsku i w Gdyni kluczowego węzła przeładunkowego kolejowo-drogowego. Środki z KPO na rozwój tego typu infrastruktury mają być dzielone konkursowo na projekty o znaczeniu ponadregionalnym. Taki charakter zdaniem grupy PKP będzie miało na pewno Emilianowo.

 

Powstanie strategia rozwoju intermodalnego

W Krajowym Programie Obudowy wspomniano, że opracowywany jest dokument mający wskazywać kierunki rozwoju transportu intermodalnego w Polsce.

 

Warte obejrzenia

 • Mamy Mistrza Świata w Karate Kyokushin

  W weekend w Tauron Arena w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Świata w Karate Kyokushin, które wygrał Paweł Stasiński, na co dzień uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu, trenujący w Bydgoskim Klubie Kyokushin. Jego przygoda z tym sportem trwa od 2017 roku.

 • Czy i kto kogo uderzył na meczu IV ligi w Inowrocławiu?

  W sobotę Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko w stosunku 1:6 z Pogonią Mogilno. To jednak nie o wyniku meczu dyskutuje się po tym meczu, ale o tym co działo się w pomieszczeniach klubowych. O sprawie pisze m.in. portal Telewizji Polskiej.

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

 • Arriva: Pod pozorem oszczędności funduje się chaos

  W poniedziałek jako pierwsi poinformowaliśmy wręcz o rewolucyjnej zmianie na kujawsko-pomorskich torach. Marszałek Piotr Całbecki na sesji Sejmiku Województwa zakomunikował, że od 12 grudnia zakończy się współpraca województwa z Arrivą. Linie bez elektryfikacji ma przejąc Polregio, ale jak się przyznano, na dzisiaj nie posiada taboru. Taki obrót wydarzeń z zaskoczeniem odbiera Arriva.

  Etykiety: kolej
 • Skok na kasę zjednoczył radnych na sejmiku

  Nie codziennie zdarza się, że radni Sejmiku Województwa głosują niemal jednomyślnie. Okazją do działania ponad podziałami politycznymi była możliwość przyznania sobie około 60% podwyżek diet. Radni tłumaczyli to tym, że ostatni raz diety były podnoszone kilkanaście lat temu. Padła też deklaracja, że podwyżek nie będzie przez kolejne 20 lat, ale za kilka lat o tej deklaracji opinia publiczna może zapomnieć.

Wiadomości z regionu