Jesteś tutaj: HomeBydgoszczUniwersytet Medyczny: Teraz albo nigdy

Uniwersytet Medyczny: Teraz albo nigdy

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 17 sierpień 2021 00:43

Nie jest tajemnicą, że to politycy Porozumienia, z byłym wicepremierem Jarosławem Gowinem, inspirowani przez byłą wicepreminister Iwonę Michałek byli głównymi blokującymi w rządzie obywatelski projekt w sprawie utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. Od kilku dni nie tworza oni już jednak rządu Zjednoczonej Prawicy. Dla Uniwersytetu Medycznego lepszego klimatu już raczej nie będzie.

Obywatelski projekt w sprawie utworenia Uniwersyetu Medycznego, poparty przez ponad 160 tys. mieszkańców, do Sejmu trafił na początku 2016 roku, jego termin ważności minie w 2023 roku, podpisy wtedy zostana zmielone w niszczarce. Osoby zaangażowane w zbiórkę podpisów mogą czuć ogromne rozgoryczenie, gdy widzą jak od dobrych pięciu lat ten projekt leży niedyskutowany w komisjach sejmowych, a to oznacza, że po 2023 roku na nowo podpisów już raczej nikt nie będzie zbierać. Zatem jak tej sprawy nie załatwi się do 2023 roku, to zapewne nie uda się tego zrobić już nigdy.

 

Dodatkowo wciąż dotyka nas pandemia COVID-19, która brutalnie jeszcze kilka miesięcy temu pokazywała jak duże braki mamy wśród lekarzy. Był czas, gdy szpitale nie mogły przyjąc pacjentów z COVID-19 nie z powodu braku wolnych łózek czy respiratorów, ale z powodów braków kadrowych. Dobrym symbolem tego niech będą wręcz błagalne wojewody o zgłaszanie się do pracy w szpitalu tymczasowym w Ciechocinku. Utworzenie Uniwersyetu Medycznego w Bydgoszczy to wyjście naprzeciw postulatom o zwiekszeniu kształcenia lekarzy w Polsce – bydgoska koncepcja zakłada, aby UMK oddajac Colegium Medicum utworzył swój Wydział Lekarski.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Kolejowy poker marszałka województwa (komentarz)

    Najprawdopodobniej nigdy nie dowiemy się po co Sejmik Województwa powoływał spółkę mającą świadczyć przewozy kolejowe – jak informowaliśmy kilka dni temu, wyniki przetargu wieloletniego będą obowiązywać dopiero od grudnia, ale 2022 roku, natomiast władze województwa będą musiały na ten rok dogadać się z innymi przewoźnikami, bowiem spółka wojewódzka nie jest wstanie świadczyć przewozów od 12 grudnia. Być może marszałek w tej sprawie po prostu przekombinował.

  • Ministerstwo Zdrowia: Obostrzenia będą wdrażane regionalnie

    Drugi dzień z rzędu mamy w Polsce ponad 5,5 tys. nowych zakażeń. Na razie nie pojawiły się jeszcze zapowiedzi konkretnych obostrzeń, natomiast wiceminister zdrowia Waldemar Kraska daje do zrozumienia, że spodziewać możemy się obostrzeń zróżnicowanych regionalnie. W ostatnich dniach za połowę zakażeń w skali kraju odpowiadały trzy województwa: lubelskie, podlaskie i mazowieckie.

Wiadomości z regionu