Jesteś tutaj: HomeBydgoszczEmilianowo jawi się idealnym buforem w cross-dockingu dla terminali morskich

Emilianowo jawi się idealnym buforem w cross-dockingu dla terminali morskich

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 22 październik 2021 00:37

Rozbudowa terminalu Bydgoszcz – Emilianowo w kolejnych etapach, być może powinna odbywać się już po stronie bydgoskiej – przy Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym. Koncepcję terminalu podzielonego na dwa zbiory przedstawił Mirosław Pankowski, wiceprezes stowarzyszenia Nowy Bursztynowy Szlak, na ubiegłotygodniowym I Bydgoskim Forum Bursztynowego Szlaku. Takie rozwiązanie pozwalałoby zwiększyć przepustowość.


Cross-docking to szeroko pojęte działania w logistyce mające na celu ograniczanie etapu składowania towarów. W transporcie intermodalnym przynosi to przede wszystkim oszczędność czasu, ale też miejsca do składowania towarów.

 

Mirosław Pankowski wskazywał, że porty morskie w Gdańsku i w Gdyni potrzebują buforu, czyli miejsca, gdzie można bezpośrednio wywieść kontenery rozładowane ze statków, a tam następowałby już przeładunek w kierunku właściwych destynacji - Element buforowy pozwoli nam na usprawnienie przepływu towarów – zaznaczał Pankowski - Buforem idealnym dla cross-dockingu naszych terminali morskich jawi się Emilianowo. Jak spojrzymy na mapę i lokalizację terminali śródlądowych w Polsce no to Emilianowo ma kapitalną lokalizację.

 Pankowski uważa, że w przyszłości powinniśmy się zastanowić nad budową nowej części terminalu już na terenie bezpośrednio Bydgoszczy - Pojawia się propozycja, aby podzielić te dwa zbiory na dwa – czyli zbiór, który byłby terminali śródlądowych i zbiór będący zbiorem dla terminali morskich.

 

Ma to usprawnić obsługę pociągów, a tym samym zwiększać możliwości przeładunkowe węzła Bydgoszcz. Pociągi bezpośrednio z portów morskich dojeżdżałyby do Emilianowa, gdzie Pankowski proponuje zbiór dedykowany terminalom morskim, aby rozładować cały ładunek. Następnie zawracałyby w kierunku BPPT, do terminalu śródlądowego (zasilanym kontenerami zwiezionymi z innych terminali czy to kolejowo, czy drogowo), skąd zabierałyby ładunki dedykowane czy to portowi w Gdańsku czy w Gdyni.

 


- Gdyby zastosować podział na terminale A i B – czyli śródlądowy i morski, to Emilianowo ma kapitalne warunki – ocenia wiceprezes Nowego Bursztynowego Szlaku.

 

Warte obejrzenia

  • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

    W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

  • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

    Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
    Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu