Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrezydent RP Andrzej Duda nadał Piotrowi Kostyło tytuł profesora

Prezydent RP Andrzej Duda nadał Piotrowi Kostyło tytuł profesora

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 30 kwiecień 2022 10:36

Bydgoskie środowisko akademickie ma od kilku tygodni kolejnego profesora, w marcu prezydent Andrzej Duda nadał tytuł profesorski Piotrowi Kostyło, którego możemy już właśnie tytułować profesorem. Na swojej drodze naukowej miał chociażby uniwersytet w Oxfordzie oraz Uniwerystet Gregoriański w Rzymie, od 2004 roku jest związany głównie z bydgoskim Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego.

Profesor Piotr Kostyło – bydgoszczanin, ukończył VI Liceum Ogólnokształcące, magister prawa oraz teologii, doktor filozofii, doktor habilitowany pedagogiki, profesor zwyczajny w zakresie nauk społecznych. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, Uniwersytetu w Oksfordzie oraz Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Od 2004 roku zatrudniony w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego, gdzie w 2009 roku, na podstawie monografii naukowej pt. Wykluczanie jako problem filozofii edukacji. Komentarz do badań empirycznych uzyskał stopień doktora habilitowanego.

 

Profesor Piotr Kostyło kieruje Katedrą Filozofii Wychowania i Edukacji Obywatelskiej na Wydziale Pedagogiki. Jego zainteresowania badawcze ogniskują się wokół problematyki filozofii edukacji, a teksty naukowe w tym obszarze dotyczą kwestii, między innymi, pedagogicznego rozumienia racjonalnych tradycji oświecenia, zwłaszcza myślenia krytycznego, miejsca wartości moralnych oraz religijnych w państwie liberalno-demokratycznym, sprawiedliwości społecznej i wyrównywania szans edukacyjnych, a także postaw obywatelskich oraz patriotycznych. Koncepcje dotyczące tych kwestii przedstawia na krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych, a także w publikacjach ukazujących się w Polsce i za granicą. Profesor Piotr Kostyło wypromował dotychczas troje doktorów, brał także udział w kilkunastu postępowaniach doktorskich i habilitacyjnych.

 

Od 2010 roku Profesor Piotr Kostyło prowadzi serię wydawniczą „Biblioteka Myśli Pedagogicznej”, która – poprzez tłumaczenie, redakcję naukową oraz interpretację niepublikowanych dotychczas w języku polskim znaczących prac dotyczących kwestii edukacyjnych – ma na celu wzmocnienie interdyscyplinarnego nurtu w namyśle nad problemami pedagogicznymi.

 

Profesor Piotr Kostyło pełni aktualnie w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego funkcje członka Rady Dziedziny Nauk Społecznych, redaktora naczelnego czasopisma „Filozofia Edukacji”, przewodniczącego Rady Bibliotecznej oraz Komisji Antymobbingowej, a także członka Kapituły Medalu Casimirus Magnus.

 

Profesor Piotr Kostyło pełni również ważne funkcje społeczne – przede wszystkim jest Przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, które tradycyjnie integruje i aktywizuje środowisko pedagożek i pedagogów w Polsce. Aktualnie PTP przygotowuje XI Ogólnopolski Zjazd Pedagogiczny, który odbędzie się w dniach 20-22 września w Poznaniu pod hasłem Przesilenie. Budujmy lepszy świat w sobie i pomiędzy nami. Profesor Piotr Kostyło jest Przewodniczącym Komitetu Programowego Zjazdu. Ponadto, profesor Piotr Kostyło jest członkiem Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku oraz członkiem Rady Naukowej Wydawnictwa Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

 

W styczniu 2020 roku profesor Piotr Kostyło został wyróżniony przez władze miasta Medalem 100-lecia Powrotu Chojnic do Ojczyzny za szczególne zasługi dla Chojnic.

 

W trakcie swojej dotychczasowej pracy profesor Piotr Kostyło otrzymał cztery nagrody oraz jedno wyróżnienie ze strony Rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu