Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSztybel: Powinniśmy wspierać wolną Ukrainę bo kochamy Polskę

Sztybel: Powinniśmy wspierać wolną Ukrainę bo kochamy Polskę

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 04 maj 2022 14:25

- Jak mówił Jerzy Giedroyc – Nie ma wolnej i bezpiecznej Polski, bez wolnej i bezpiecznej Ukrainy – podkreślał podczas bydgoskich uroczystości 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel. Jego przemówienie było odstające od pozostałych, nie tylko za sprawą wątku ukraińskiego, ale też pewnych przytyków do polityków traktujących Unię Europejską jak wroga.

- To bardzo dobra okazja, aby zapytać co dzisiaj znaczy słowo patriotyzm? - mówił zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel - Wszyscy zdajemy sobie sprawę z momentu w jakim jesteśmy, to jak pomagaliśmy osobom z Ukrainy, uciekającym przed wojną, ale także wspierając osoby, które zostały na terenie objętym wojną, to była miara patriotyzmu Polaków.


Sztybel nawiązując do Jerzego Giedroyca wskazał, że niezależna od Rosji Ukraina jest w polskim interesie -Ważnym elementem dzisiejszego patriotyzmu jest to, że powinniśmy być ambasadorem wolnej Ukrainy w Unii Europejskiej. Powinniśmy być ambasadorem jej interesu. Jak mówił Jerzy Giedroyc – Nie ma wolnej i bezpiecznej Polski, bez wolnej i bezpiecznej Ukrainy.

 

W jego wystąpieniu nie obyło się jednak bez przytyków pod adresem uniosceptyków - Zawsze jest czas i miejsce powiedzieć, że nie można nazywać unijnej flagi ,,unijną szmatą”, że nie można mówić toczeniu III wojny światowej z Komisją Europejską, że nie można mówić o brukselskim okupancie. To nie jest polska racja stanu -  podkreślał Sztybel - Dlatego, że kochamy Polskę, musimy być ambasadorem wolnej i bezpiecznej Ukrainy, nie dlatego, że kochamy Unię Europejską, nie dlatego, że wspieramy Ukrainę, ale dlatego, że wspieramy Polskę.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Sejm apeluje do samorządów o zacieśnianie współpracy z ukraińskimi samorządami

  Gdy w maju w ukraińskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymir Zelenski, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, dziękował polskim miastom, w tym także Bydgoszczy, za wsparcie niesione dla jego narodu, podkreślał, że większość ukraińskich miast ma bliskie relacje z polskimi. O potrzebie kontynuowania tego kierunku mówi uchwała Sejmu RP z piątku.

 • Czy musimy się obawiać przerw w dostawie prądu?

  Mamy obecnie jedno z bardziej upalnych lat, co przekłada się z kolei na większe zużycie prądu, chociażby z uwagi na pracę klimatyzacji. Polska energetyka w głównej mierze opiera się na węglu, a ten stał się też towarem deficytowym. O ile eksperci raczej nie wieszczą wielkiego blackoutu w Polsce, to lokalnych ograniczeń w dostawie prądu nie można już wykluczyć.

Wiadomości z regionu