Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCoraz więcej bydgoskich ulic blokują samochody. Czy developerzy powinni dokładać się do ich przebudowy?

Coraz więcej bydgoskich ulic blokują samochody. Czy developerzy powinni dokładać się do ich przebudowy?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 09 maj 2022 06:07

Przybywa w Bydgoszczy ulic, po których trzeba się poruszać zygzakiem, aby wyminąć zaparkowane na pasie ruchu pojazdy. Pojazdów przybywa, przez co manewrowanie na takich drogach staje się trudniejsze. Czy to jednak nie właściwy moment, aby współwinni wzrostowi natężenia ruchu developerzy dołożyli się do kosztów rozbudowy infrastruktury?

 

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka, przede wszystkim Polacy stali się zamożniejsi przez co rodziny stać na większą liczbę samochodów. W 2019 roku według raportu ACEA na 1 tys. Polaków przypadało 747 samochodów, gdy w 2017 roku było to 593. Jesteśmy w czołówce europejskiej, co w sposób szczególny widać pod blokami.

 

Drugi powód i tutaj wydaje się pole do popisu, to zmieniająca się zabudowa na obszarach do tej pory opierającej się na zabudowie jednorodzinnej. W miejsce domków pojawiają się większe apartamentowce, to zjawisko można zobaczyć chociażby na ulicy Koronowskiej, która jeszcze dwie dekady temu była drogą szybkiego ruchu w ramach przebiegu drogi krajowej nr 25. W ostatnich latach w miejscu kolejnych domków rosły apartamentowce, nie zawsze zapewniając miejsca parkingowe przy mieszkaniu dla wszystkich swoich mieszkańców, przez co ta ulica staje się coraz bardziej zawalona.

 

Trzeci powód to niedostosowana infrastruktura parkingowa do tego natężenia pojazdów. Można ją poprawić, ale to będzie wymagało nakładów inwestycyjnych.

 

W Warszawie developerzy muszą dołożyć się do infrastruktury

Jesienią władze Miasta Stołecznego Warszawy wprowadziły rozporządzenie, które wprost reguluje stawki jakie muszą wyłożyć inwestorzy na rozbudowę publicznych dróg. Co ciekawe – stawki na peryferiach są wyższe niż w centrum. Przykładowo developer stawiający apartamentowiec na 10 tys. metrów kwadratowych na peryferiach stolicy musi wyłożyć 1,93 mln zł.

Jednolity system przyniesie liczne korzyści dla miasta i jego mieszkańców. Inwestorzy będą partycypować finansowo w przebudowie układu drogowego adekwatnie to tego, jak dużą inwestycję planują i jaki wpływ będzie ona miała na funkcjonowanie miasta – informuje warszawski ratusz.

Wynika to z artykułu 16 ustawy o drogach publicznych, który zobowiązuje inwestorów do dostosowania układu drogowego do zwiększonego ruchu, wywołanego ich inwestycją.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu