Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz ogranicza wspieranie renowacji zabytków

Bydgoszcz ogranicza wspieranie renowacji zabytków

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 13 maj 2022 06:46
Gdańska 96 Gdańska 96 Fot: CC0 by Pit1233

Co roku bydgoski samorząd przyznaje dotacje na remonty konserwatorskie obiektów wpisanych do rejestru zabytków. W 2022 roku zgodnie z decyzją Rady Miasta z kwietnia suma przyznanych dotacji wyniesie 0,5 mln zł. Dla porównania w roku ubiegłym dotacje konserwatorskie przekroczyły 1,3 mln zł.

Główna przyczyna oszczędności to niekorzystne zmiany podatkowe, które uderzają w finanse samorządów. W rezultacie radni przyznali trzy dotacje: na remont kamienicy przy ulicy Gdańskiej 96 na kwotę 196 tys. zł (warto wspomnieć, że kamienicę zaprojektował bydgoski mistrz architektury Józef Święcicki), co stanowi 47% wartości remontu; 212 tys. zł na remont kamienicy narożnej przy ulicach Pomorskiej i Hetmańskiej co stanowi 38,5% wartości remontu oraz 92 tys. na remont kamienicy przy ulicy Śląskiej 11, co stanowi 34% wartości remontu.

 

W ubiegłym roku przyznano ponad 20 dotacji, przy czym wiele było projektów na niższe kwoty, gdzie w wielu przypadkach dotacja była niższa niż 10 tys. zł.

 

Dotacje konserwatorskie przyznaje co roku też Sejmik Województwa, w tym roku dla całego województwa kujawsko-pomorskiego była to kwota ponad 1,1 mln zł, w Bydgoszczy beneficjentami były głównie parafie: Parafia Józefa Rzemieślnika otrzymała blisko 100 tys. zł dotacji; parafia św. Antoniego z Padwy ok. 120 tys. zł dotacji; parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa (Plac Piastowski) ok. 210 tys. zł dotacji (na dwa projekty); parafia św. Piotra i Pawłą na remont dachu blisko 150 tys. zł dotacji oraz parafia Miłosierdzia Bożego około 40 tys. zł dotacji. Patrząc jednak terytorialnie, to więcej na bydgoskie zabytki desygnował budżet miasta.

 

Warte obejrzenia

 • Sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną walczą w Bydgoszczy o medale

  W ten weekend 20-22 maja odbywa się drugi z pięciu turniejów XII Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2022, w ramach którego w Bydgoszczy o medale rywalizuje 115 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Ceremonia otwarcia Igrzysk miała miejsce na bydgoskim Nowym Torbydzie.

 • Kujawy ponownie szczęśliwe dla Radosława Wojtaszka

  Arcymistrz Radosław Wojtaszek wywalczył w poniedziałek tytuł szachowego mistrza Polski, w czasie turnieju odbywającym się w Kruszwicy, tym samym obronił ubiegłoroczny tytuł wywalczony podczas mistrzostw w Bydgoszczy. Wspomnieć warto, że Wojtaszek klubowo związany jest z Minutorem Energą Gwiazdą Bydgoszcz. Mistrzostwa Polski w szachach odbywają się w Kruszwicy, jako wydarzenie towarzyszące przypadającej w tym roku 600. rocznicy nadania praw miejskich.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

 • Śmierć i zniszczenie – to dzieło waszych przyjaciół!

   To zdjęcia zniszczonego wojną Chersonia, znajdującego się obecnie pod okupacją rosyjską. Okupacyjne władze kilka dni temu zapowiedziały włączenie go do Federacji Rosyjskiej jako terenu anektowanego. Kilka dni temu ukazał się raport, z którego wynika, że w rejonie Chersona Rosjan wspierali Syryjczycy związani z reżimem Al Assada, którego – co najbardziej przeraża – niektórzy lokalni politycy z naszego regionu próbowali prezentować jako przyjaciela.

 • Gdyby zwiększyć liczbę okręgów kto zyska,a kto straci?

  W ostatnim czasie pojawiło się sporo spekulacji na temat zmiany ordynacji wyborczej. Publicznie nikt w obozie rządzącym tego jednak nie potwierdza, stąd też trudno mówić o jakimkolwiek konkrecie. Nie mniej jednak Prawo i Sprawiedliwość reformuje swoje struktury, tworząc 100 komitetów okręgowych – struktury w okręgu bydgoskim będą podzielone na okręg bydgoski (północny) i inowrocławski (południowy). Niektórzy uważają, że to wstęp do zwiększenia liczby okręgów do Sejmu z 41 obecnie do 100. Jakby taka zmiana przełożyła się na wynik wyborów?

Wiadomości z regionu