Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz ogranicza wspieranie renowacji zabytków

Bydgoszcz ogranicza wspieranie renowacji zabytków

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 13 maj 2022 06:46
Gdańska 96 Gdańska 96 Fot: CC0 by Pit1233

Co roku bydgoski samorząd przyznaje dotacje na remonty konserwatorskie obiektów wpisanych do rejestru zabytków. W 2022 roku zgodnie z decyzją Rady Miasta z kwietnia suma przyznanych dotacji wyniesie 0,5 mln zł. Dla porównania w roku ubiegłym dotacje konserwatorskie przekroczyły 1,3 mln zł.

Główna przyczyna oszczędności to niekorzystne zmiany podatkowe, które uderzają w finanse samorządów. W rezultacie radni przyznali trzy dotacje: na remont kamienicy przy ulicy Gdańskiej 96 na kwotę 196 tys. zł (warto wspomnieć, że kamienicę zaprojektował bydgoski mistrz architektury Józef Święcicki), co stanowi 47% wartości remontu; 212 tys. zł na remont kamienicy narożnej przy ulicach Pomorskiej i Hetmańskiej co stanowi 38,5% wartości remontu oraz 92 tys. na remont kamienicy przy ulicy Śląskiej 11, co stanowi 34% wartości remontu.

 

W ubiegłym roku przyznano ponad 20 dotacji, przy czym wiele było projektów na niższe kwoty, gdzie w wielu przypadkach dotacja była niższa niż 10 tys. zł.

 

Dotacje konserwatorskie przyznaje co roku też Sejmik Województwa, w tym roku dla całego województwa kujawsko-pomorskiego była to kwota ponad 1,1 mln zł, w Bydgoszczy beneficjentami były głównie parafie: Parafia Józefa Rzemieślnika otrzymała blisko 100 tys. zł dotacji; parafia św. Antoniego z Padwy ok. 120 tys. zł dotacji; parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa (Plac Piastowski) ok. 210 tys. zł dotacji (na dwa projekty); parafia św. Piotra i Pawłą na remont dachu blisko 150 tys. zł dotacji oraz parafia Miłosierdzia Bożego około 40 tys. zł dotacji. Patrząc jednak terytorialnie, to więcej na bydgoskie zabytki desygnował budżet miasta.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Brytyjscy dokerzy w walce o bolszewicką sprawę

  Dzisiaj przypada 102 rocznica Bitwy Warszawskiej, która nie tylko uratowała niepodległość dopiero co odzyskaną przez Polskę, ale też co przyznaje wielu zachodnich polityków, zachowała Traktat Wersalski, który w przypadku pochodu bolszewizmu na zachód by upadł, bowiem bolszewicy chcieli w Europie zaprowadzić swój ład. Mówimy dzisiaj o Cudzie nad Wisłą, o tym, że osamotniona Polska sama powstrzymała ten bolszewicki pochód, w czym jest oczywiście dużo prawdy.

Wiadomości z regionu