Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKonsultacje jak na razie widmo

Konsultacje jak na razie widmo

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 06 czerwiec 2022 06:54
Konsultacje jak na razie widmo Archiwum

25 maja 2021 roku  zgodnie z zarządzeniem prezydenta rozpoczęły się konsultacje społeczne w ramach projektu ,,Bez lipy!”. Jak na razie jednak informacji o tych konsultacjach poza wspomnianym zarządzeniem szukać trudno, ostatnie informacje na stronie dedykowanej konsultacjom Bydgoskie Konsultacje, są sprzed dobrego roku, tym bardziej nie ma jak się zapoznać z konsultowanym projektem, a co dopiero wyrazić o nim opinie, choć zgodnie z zarządzeniem mieszkańcy mieli mieć możliwość wyrażenia opinii w formie formularza.

 

Z punktu widzenia społecznego są to dość ważne konsultacje, dotyczy bowiem opracowania standardów dotyczących zieleni. Geneza tego tematu sięga właściwie 2020 roku, wówczas społecznicy z Modrzewia skierowali petycję o ustanowienie w Bydgoszczy standardów ochrony zielenie, po drodze było też wystąpienie obywatelskie na sesji Rady Miasta. Była to można powiedzieć reakcja na sytuację, gdy wykonawcy inwestycji, często bezmyślnie niszczyli drzewa czy krzewy, często w sposób nieodwracalny.

 

W ubiegłym roku przy finansowaniu z funduszy norweskich rozpoczęto projekt ,,Bez lipy!”, w ramach którego miał powstać dokument takich standardów, którego respektowania zapisów byliby zobowiązani miejscy inwestorzy. W ramach tego projektu zaproszono mieszkańców do prac  w zespołach, które się spotykają. Jak dowiadujemy się od przedstawiciela Urzędu Miasta, że na takiej bardziej warsztatowej formule opierają się te konsultacje. Pierwotnie miały się zakończyć pod koniec kwietnia, ale z uwagi na trwające aktywne prace postanowiono przedłużyć to do końca września. Wstęnie planuje się na listopad raport z konsultacji.

 

Na dzisiaj nie mamy jednak jednoznacznej deklaracji, czy ten projekt zostanie poddany konsultacjom, a dokładniej projekt ,,Bydgoskich standardów zieleni", już zgodnie z przyjęta procedurą, czyli z wykorzystaniem miejskiej platformy ,,Bydgoskie Konsultacje", od osób zaangażowanych w prace warsztatowe słyszymy, ze jest to w harmonogramie, ale do 30 września coraz mniej czasu, a dodatkowo w lipcu i w sierpniu nie powinno się prowadzić konsultacji powszechnych,  zuwagi na to, że mieszkańcy wtedy wyjeżdżają na wakacje.

 

W rozporządzeniu jest zapis o ankietach dla mieszkańców

Rozporządzenie, w którym prezydent ogłosił te konsultacje zakładało, że mieszkańcy mogą wypełniać kartę konsultacyjną. Taka na stronie Bydgoskie Konsultacje się nie znalazła, stąd też pod względem powszechności są to konsultacje widmo, a ogarniczają się jedynie do prac grup tematycznych, na udział w których nie każdy mieszkaniec ma czas.

 

Urząd Miasta, aby mimo wszystko te konsultacje były bardziej powszechne,  w ciągu najbliższych dni zamierza opublikować informacje o tym jakie działania do tej pory podejmowano w ramach tych konsultacji.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Sejm apeluje do samorządów o zacieśnianie współpracy z ukraińskimi samorządami

  Gdy w maju w ukraińskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymir Zelenski, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, dziękował polskim miastom, w tym także Bydgoszczy, za wsparcie niesione dla jego narodu, podkreślał, że większość ukraińskich miast ma bliskie relacje z polskimi. O potrzebie kontynuowania tego kierunku mówi uchwała Sejmu RP z piątku.

 • Czy musimy się obawiać przerw w dostawie prądu?

  Mamy obecnie jedno z bardziej upalnych lat, co przekłada się z kolei na większe zużycie prądu, chociażby z uwagi na pracę klimatyzacji. Polska energetyka w głównej mierze opiera się na węglu, a ten stał się też towarem deficytowym. O ile eksperci raczej nie wieszczą wielkiego blackoutu w Polsce, to lokalnych ograniczeń w dostawie prądu nie można już wykluczyć.

Wiadomości z regionu