Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKonsultacje jak na razie widmo

Konsultacje jak na razie widmo

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 06 czerwiec 2022 06:54
Konsultacje jak na razie widmo Archiwum

25 maja 2021 roku  zgodnie z zarządzeniem prezydenta rozpoczęły się konsultacje społeczne w ramach projektu ,,Bez lipy!”. Jak na razie jednak informacji o tych konsultacjach poza wspomnianym zarządzeniem szukać trudno, ostatnie informacje na stronie dedykowanej konsultacjom Bydgoskie Konsultacje, są sprzed dobrego roku, tym bardziej nie ma jak się zapoznać z konsultowanym projektem, a co dopiero wyrazić o nim opinie, choć zgodnie z zarządzeniem mieszkańcy mieli mieć możliwość wyrażenia opinii w formie formularza.

 

Z punktu widzenia społecznego są to dość ważne konsultacje, dotyczy bowiem opracowania standardów dotyczących zieleni. Geneza tego tematu sięga właściwie 2020 roku, wówczas społecznicy z Modrzewia skierowali petycję o ustanowienie w Bydgoszczy standardów ochrony zielenie, po drodze było też wystąpienie obywatelskie na sesji Rady Miasta. Była to można powiedzieć reakcja na sytuację, gdy wykonawcy inwestycji, często bezmyślnie niszczyli drzewa czy krzewy, często w sposób nieodwracalny.

 

W ubiegłym roku przy finansowaniu z funduszy norweskich rozpoczęto projekt ,,Bez lipy!”, w ramach którego miał powstać dokument takich standardów, którego respektowania zapisów byliby zobowiązani miejscy inwestorzy. W ramach tego projektu zaproszono mieszkańców do prac  w zespołach, które się spotykają. Jak dowiadujemy się od przedstawiciela Urzędu Miasta, że na takiej bardziej warsztatowej formule opierają się te konsultacje. Pierwotnie miały się zakończyć pod koniec kwietnia, ale z uwagi na trwające aktywne prace postanowiono przedłużyć to do końca września. Wstęnie planuje się na listopad raport z konsultacji.

 

Na dzisiaj nie mamy jednak jednoznacznej deklaracji, czy ten projekt zostanie poddany konsultacjom, a dokładniej projekt ,,Bydgoskich standardów zieleni", już zgodnie z przyjęta procedurą, czyli z wykorzystaniem miejskiej platformy ,,Bydgoskie Konsultacje", od osób zaangażowanych w prace warsztatowe słyszymy, ze jest to w harmonogramie, ale do 30 września coraz mniej czasu, a dodatkowo w lipcu i w sierpniu nie powinno się prowadzić konsultacji powszechnych,  zuwagi na to, że mieszkańcy wtedy wyjeżdżają na wakacje.

 

W rozporządzeniu jest zapis o ankietach dla mieszkańców

Rozporządzenie, w którym prezydent ogłosił te konsultacje zakładało, że mieszkańcy mogą wypełniać kartę konsultacyjną. Taka na stronie Bydgoskie Konsultacje się nie znalazła, stąd też pod względem powszechności są to konsultacje widmo, a ogarniczają się jedynie do prac grup tematycznych, na udział w których nie każdy mieszkaniec ma czas.

 

Urząd Miasta, aby mimo wszystko te konsultacje były bardziej powszechne,  w ciągu najbliższych dni zamierza opublikować informacje o tym jakie działania do tej pory podejmowano w ramach tych konsultacji.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Kolej odzyskała pasażerów po pandemii

  W roku 2022 zniesiony został stan zagrożenia epidemicznego, jednocześnie wzrost cen paliwa spowodowany wojną na Ukrainie sprawił, że część osób zdecydowało się na podróżowanie transportem zbiorowym. Urząd Transportu Cywilnego podsumował 2022 rok w przewozach – był on pod względem liczby pasażerów lepszy od 2019 roku, czyli ostatniego przed pandemią

  Etykiety: kolej
 • 154 mln zł to pierwsze podsumowanie Finału WOŚP

  Na koniec niedzieli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podała, że udało się zebrać podczas 31. Finału ponad 154 mln i 606 tys. zł – jest to kwota o ponad 18 mln większa niż bilans zamknięcia ubiegłorocznego finału, zatem można mówić o nowym rekordzie. Oczywiście to nie koniec, bo wciąż środki spływają, trwa też jeszcze wiele aukcji, zatem na pewno ta kwota będzie ostatecznie znacznie wyższa.

Wiadomości z regionu