Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNa razie wciąż bez konkretów w sprawie przebudowy Szubińskiej w Białych Błotach

Na razie wciąż bez konkretów w sprawie przebudowy Szubińskiej w Białych Błotach

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 19 czerwiec 2022 17:24

Pod koniec 2017 roku pojawił się pomysł opracowania studium przebiegu obwodnicy Białych Błot, która miałaby rozwiązać problem korków na Szubińskiej. Studium miało pod uwagę wziąć także wariant z rozbudową Szubińskiej, np. budową fragmentu drogi w tunelu. Studium miało być gotowe w 2020 roku, ale do dzisiaj nawet nie wybrano wykonawcy, a jakby ktoś zapomniał mamy połowę 2022 roku.

Dużo można by się rozpisywać o dziejach tej inwestycji, ale wszystko sprowadza się do tego, że dopiero w połowie 2021 roku rozpisano przetarg na wybór wykonawcy. Wcześniej miały miejsca różnego rodzaju przetasowania polityczne w gminie Białe Błota. Środki na opracowanie studium miały po równo wyłożyć: Białe Błota, Bydgoszcz, Powiat Bydgoski i Województwo Kujawsko-Pomorskie. W połowie ubiegłego roku nie zgłosił się żaden potencjalny wykonawca, dlatego przetargu nie udało się rozstrzygnąć.

 

Kolejną próbę podjęto jesienią, wówczas w przetargu pojawiła się jedna oferta na 860 tys. zł (samorządy były umówione na budżet na poziomie 600 tys. zł – po 150 tys. zł od każdej jednostki). Prezydent Bydgoszczy co prawda wyraził wolę dołożenia kolejnych tysięcy złotych, aby pokryć w 25% także wydatek 860 tys. zł, ale wójt Białych Błot przetarg unieważnił. Wójt w tym roku zapowiedział, że będzie trzecia próba, w dokumentach gminy Białe Błota był nawet plan ogłoszenia przetargu w marcu, ale ostatecznie go nie ogłoszono.


Innych pomysłów na razie nie ma

W międzyczasie odbyły się spotkania przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego (z racji tego, że jest to droga wojewódzka, to Województwo Kujawsko-Pomorskie odpowiada za jej utrzymanie) z władzami Białych Błot i radnymi sejmiku. Dyskutowano o różnych innych koncepcjach, ale wciąż brakuje konkretów. W konsultacjach jest obecnie Regionalny Program Transportowy, dokument który opisuje jak planujemy wydać około 0,5 mld zł na drogi z nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Nie ma w tym projekcie jednak żadnej wzmianki o inwestycjach na Szubińskiej, co w praktyce może się skończyć tym, że przez kolejne lata nie wydarzy się w tej sprawie nic.

 

Według ostatniego Generalnego Pomiaru Ruchu przez Białe Błota pomiędzy Bydgoszczą i węzłem S-5/S-10 przejeżdża dziennie ponad 20 tys. pojazdów.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Sejm apeluje do samorządów o zacieśnianie współpracy z ukraińskimi samorządami

  Gdy w maju w ukraińskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymir Zelenski, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, dziękował polskim miastom, w tym także Bydgoszczy, za wsparcie niesione dla jego narodu, podkreślał, że większość ukraińskich miast ma bliskie relacje z polskimi. O potrzebie kontynuowania tego kierunku mówi uchwała Sejmu RP z piątku.

 • Czy musimy się obawiać przerw w dostawie prądu?

  Mamy obecnie jedno z bardziej upalnych lat, co przekłada się z kolei na większe zużycie prądu, chociażby z uwagi na pracę klimatyzacji. Polska energetyka w głównej mierze opiera się na węglu, a ten stał się też towarem deficytowym. O ile eksperci raczej nie wieszczą wielkiego blackoutu w Polsce, to lokalnych ograniczeń w dostawie prądu nie można już wykluczyć.

Wiadomości z regionu