Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNa razie wciąż bez konkretów w sprawie przebudowy Szubińskiej w Białych Błotach

Na razie wciąż bez konkretów w sprawie przebudowy Szubińskiej w Białych Błotach

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 19 czerwiec 2022 17:24

Pod koniec 2017 roku pojawił się pomysł opracowania studium przebiegu obwodnicy Białych Błot, która miałaby rozwiązać problem korków na Szubińskiej. Studium miało pod uwagę wziąć także wariant z rozbudową Szubińskiej, np. budową fragmentu drogi w tunelu. Studium miało być gotowe w 2020 roku, ale do dzisiaj nawet nie wybrano wykonawcy, a jakby ktoś zapomniał mamy połowę 2022 roku.

Dużo można by się rozpisywać o dziejach tej inwestycji, ale wszystko sprowadza się do tego, że dopiero w połowie 2021 roku rozpisano przetarg na wybór wykonawcy. Wcześniej miały miejsca różnego rodzaju przetasowania polityczne w gminie Białe Błota. Środki na opracowanie studium miały po równo wyłożyć: Białe Błota, Bydgoszcz, Powiat Bydgoski i Województwo Kujawsko-Pomorskie. W połowie ubiegłego roku nie zgłosił się żaden potencjalny wykonawca, dlatego przetargu nie udało się rozstrzygnąć.

 

Kolejną próbę podjęto jesienią, wówczas w przetargu pojawiła się jedna oferta na 860 tys. zł (samorządy były umówione na budżet na poziomie 600 tys. zł – po 150 tys. zł od każdej jednostki). Prezydent Bydgoszczy co prawda wyraził wolę dołożenia kolejnych tysięcy złotych, aby pokryć w 25% także wydatek 860 tys. zł, ale wójt Białych Błot przetarg unieważnił. Wójt w tym roku zapowiedział, że będzie trzecia próba, w dokumentach gminy Białe Błota był nawet plan ogłoszenia przetargu w marcu, ale ostatecznie go nie ogłoszono.


Innych pomysłów na razie nie ma

W międzyczasie odbyły się spotkania przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego (z racji tego, że jest to droga wojewódzka, to Województwo Kujawsko-Pomorskie odpowiada za jej utrzymanie) z władzami Białych Błot i radnymi sejmiku. Dyskutowano o różnych innych koncepcjach, ale wciąż brakuje konkretów. W konsultacjach jest obecnie Regionalny Program Transportowy, dokument który opisuje jak planujemy wydać około 0,5 mld zł na drogi z nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Nie ma w tym projekcie jednak żadnej wzmianki o inwestycjach na Szubińskiej, co w praktyce może się skończyć tym, że przez kolejne lata nie wydarzy się w tej sprawie nic.

 

Według ostatniego Generalnego Pomiaru Ruchu przez Białe Błota pomiędzy Bydgoszczą i węzłem S-5/S-10 przejeżdża dziennie ponad 20 tys. pojazdów.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Sejmik uczcił uchwałą zapomnianego noblistę ze Strzelna

  W 1907 roku nagrodę Nobla z dziedziny fizyki uzyskał Albert Michelson, który urodził się w 1852 roku w Strzelnie, wówczas będącego częścią Prus. Gdy miał trzy lata jego rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i to temu krajowi przypisuje się jego Nobla, choć Albert Michelson przez całe życie podkreślał swoje związki z Polską i gdy przychodziło mu wypełniać dokumenty, jako miejsce urodzenia podawał Polskę (formalnie wówczas nieistniejącą).

 • RDOŚ wydał decyzję środowiskową dla zachodniego odcinka drogi ekspresowej S-10

  Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję środowiskową dla odcinka Bydgoszcz – Wyrzysk drogi ekspresowej S-10 – to ważna dla regionu droga, która skomunikuje nas sprawniej ze Szczecinem i Gorzowem Wielkopolskim.. Decyzja środowiskowa to ważny moment procedury formalnej, ale trzeba pamiętać, że nie jest ona prawomocna.

Wiadomości z regionu