Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSzef PiS-u jednoznacznie o pomyśle konsolidacji bydgoskich szpitali

Szef PiS-u jednoznacznie o pomyśle konsolidacji bydgoskich szpitali

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 26 czerwiec 2022 21:49

Zdaniem prezesa PiS-u Jarosława Kaczyńskiego konsolidacja szpitali Biziela i Jurasza może uderzyć w bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców regionu, dlatego podczas wystąpienia na spotkaniu w Inowrocławiu jednoznacznie skrytykował dążenia rektora UMK do konsolidacji szpitali, jednoznacznie krytykując reformę byłego wicepremiera, który zwiększył władze rektorów. Pomysł konsolidacji szpitali krytykuje wiele bydgoskich środowisk.

- Rektor powinien wziąć pod uwagę, że służba zdrowia jest formacją służącą w dużej mierze bezpieczeństwu – powiedział w Inowrocławiu Jarosław Kaczyński, który ocenił, że konsolidacja szpitali uniwersyteckich uderzy w bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców - Weźmy pomoc w wypadkach nagłych i ciężkich, gdzie jest zagrożenie życia, czyli SOR. Są dwa, będzie jeden. To już samo przejście, nawet gdyby łóżek było tyle samo, to jak ktoś się liznął (...) z różnych względów długo przebywał w szpitalach, to widział, że SOR jak ma dobrze działać, to nie może być zbyt duży.

 

Zdaniem Kaczyńskiego były wicepremier Jarosław Gowin dał zbyt dużą władze rektorom uczelni wyższych - Ta reforma - ja jestem zwolennikiem jej zmiany - pana Gowina, dała rektorom władzę absolutną. Czym większa władza tym większa odpowiedzialność. To nie jest odpowiedzialność wobec uczelni, to jest odpowiedzialność wobec całego regionu, wobec wszystkich mieszkańców, każdego który może przez tą reformę stracić życie i zdrowie. Na miejscu pana rektora bardzo bym się zastanowił.

 

Władze UMK unikają debaty na ten temat, starając się stawiać mieszkańców przed faktem dokonanym. Rektor UMK zignorował zarówno zaproszenie na Radę Miasta Bydgoszczy oraz sejmową Komisję Zdrowia. Negatywnie ten pomysł ocenił minister odpowiedzialny za szkolnictwo wyższe Przemysław Czarnek. W ubiegłym tygodniu pikietę ostrzegawczą w tej sprawie przeprowadzili też pracownicy szpitala Biziela, który w ramach tej konsolidacji miałby zostać zlikwidowany.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Rolnik z Chełmży pokazuje, że Polak potrafi. Zrobiło się o nim głośno w kraju

  Coraz więcej sklepów oferuje swoim klientom możliwość zapłacenia za towar w kasie samoobsługowej bez konieczności stania w kolejce. Zazwyczaj są to tylko płatności bezgotówkowe. Po sąsiedzku rolnik z Chełmży wdrożył swój patent na bezobsługową sprzedaż ziemniaków, tym razem płatność jest gotówkowa. Zrobiło się o nim w mediach społecznościowych i ,na portalu dziennika ,,Fakt”.

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

Wiadomości z regionu