Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzetarg na rewitalizację bulwarów i wyspy św. Barbary unieważniony

Przetarg na rewitalizację bulwarów i wyspy św. Barbary unieważniony

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 03 sierpień 2022 11:04
Wizualizacja wyspy św. Barbary Wizualizacja wyspy św. Barbary

Rewitalizacja obszarów nad Brdą oraz Kanałem Bydgoskim to jak wynika z konsultacji społecznych najbardziej oczekiwane przez mieszkańców inwestycje. Kilka dni temu rozpoczęły się pracę na krótkim odcinku od Mostu Bernardyńskiego do ulicy Krakowskiej, ale ratusz szykował się do rewitalizacji ponad 1,6 km odcinka w kierunku wschodnim oraz wyspy św. Barbary w ścisłym centrum, której koncepcję niedawno ogłoszono. Okazuje się, że ceny usług są znacznie droższe niż planowano.

Bydgoszcz na rewitalizację bulwarów otrzymała z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych 30 mln zł dofinansowania. Najtańsza oferta złożona w przetargu to blisko 63 mln zł, najdroższa przekracza 96 mln zł. W poniedziałek ratusz przeprowadził jeszcze z oferentami aukcję elektroniczną, która jednak utrzymała wysokie oferty, dlatego dzisiaj zapadła decyzja o unieważnieniu przetargu.

 

Na dniach ma być ogłoszony nowy przetarg, być może przyniesie on niższe oferty, ale jak wyrażał przed tygodniem niepokój zastępca prezydenta Michał Sztybel, jest obawa, że w sytuacji gdy z miesiąca na miesiąc usługi rosną przez inflację, że będą to jeszcze wyższe oferty. Wówczas Bydgoszcz straciłaby 30 mln zł dotacji.

 

Zdaniem bydgoskiego ratusza regulamin Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych jest niekorzystny, bowiem uniemożliwia rozliczanie się z wykonawcą co miesiąc, ale tylko raz w roku, w rezultacie wykonawca musi kredytować zlecenia, co jest dla niego ryzykiem, co też może mieć duży wpływ na ceny ofert.

 

We wtorek pisaliśmy o problemach innych samorządów z naszego regionu z wykorzystaniem RFIS. Gmina Bukowiec w powiecie tucholskim, która otrzymała w przeliczeniu na jednego mieszkańca jedną z najwyższych dotacji w województwie otrzymała na budowę sali gimnastycznej i ocieplenie szkoły w Przysiersku 11,2 mln zł, pierwszy przetarg przyniósł ofertę na poziomie 19,6 mln zł, w drugim podejściu pojawiła się tańsza za 14,3 mln zł, gmina też się zastanawia co zrobić dalej. Roczne wydatki inwestycyjne Bukowca to ok. 8 mln zł, dla porównania Bydgoszczy to ponad 594 mln zł.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Kreml coraz więcej inwestuje w propagandę. Także tą adresowaną do obywateli Unii Europejskiej

  W ubiegłym roku Kreml przeznaczył 1,5 mld dol. na media masowe, które odgrywają kluczową rolę w działaniach propagandowych i dezinformacyjnych rosyjskiego rządu – wynika z raportu think tanku DebunkEU.org. Tegoroczne wydatki mogą się okazać jeszcze wyższe, bo w I kwartale tego roku, kiedy nastąpiła agresja na Ukrainę, budżet na media masowe zwiększył się trzykrotnie w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. – Narzędzia, które kształtują świadomość i opinię publiczną oraz przedstawiają wyłącznie pozytywny wizerunek Putina oraz Kremla, są nieodzowne do tego, żeby ta władza była kontynuowana – mówi Jakub Kubś, analityk DebunkEU.org.

 • Decyzja środowiskowa może opóźnić budowę S-10 w kierunku na Szczecin (raport)

  Dużo uwagi poświęca się odcinkowi Bydgoszcz – Toruń drogi ekspresowej S-10, głównie za sprawą bardzo dużej ilości wypadków, w tym też śmiertelnych. Docelowo droga ekspresowa S-10 ma połączyć Szczecin z Bydgoszczą i Warszawą, O ile w przypadku odcinka Bydgoszcz – Toruń kończy się etap związany z podpisywaniem umów z wykonawcami i w przyszłym roku może ruszyć budowa, to odcinek zachodni Bydgoszcz – Wyrzysk utknął na etapie postępowania o decyzję środowiskową.

Wiadomości z regionu