Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRusza zamówienie na pakiet przystanków wiedeńskich

Rusza zamówienie na pakiet przystanków wiedeńskich

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 19 sierpień 2022 12:51
Przystanek wiedeński na Focha Przystanek wiedeński na Focha

W Bydgoszczy mamy obecnie jeden przystanek wiedeński z prawdziwego zdarzenia, przy ulicy Focha na wysokości Placu Teatralnego. Tworzy się je w miejscach, gdzie pieszy aby wsiąść do tramwaju musi przejść po jednym pasie jezdni, idea przystanku wiedeńskiego zakłada podniesienie na tym fragmencie jezdni, aby kierowca musiał zwolnić. ZDMiKP ogłosił przetarg na budowę przynajmniej 3 kolejnych tego typu przystanków w ciągu ulicy Gdańskiej i Jagiellońskiej.

Wyprzedzanie tramwaju, który zatrzymuje się na przystanku jest poważnym wykroczeniem ,za co grozi wysoki mandat, a wkrótce zwiększona ma być też liczba punktów karnych. Niestety pomimo coraz wyższych kar dochodzi do takich wykroczeń, które niekiedy kończą się potrąceniami. W maju 2018 roku bydgoskie media obeszła informacja o drastycznym potrąceniu pieszej wysiadającej z tramwaju na przystanku Gdańska/Chodkiewicza. Wina kierowcy, który wymusił pierwszeństwo i postanowił wyprzedzić tramwaj była ewidentna. Wówczas rozgorzała też dyskusja o budowie w tym miejscu przystanku wiedeńskiego.

 

Ogłoszony właśnie przez ZDMiKP przetarg zakłada budowę w tym miejscu przystanku wiedeńskiego, ale także po drugiej stronie ulicy Gdańskiej (dla tramwajów jadących do centrum oraz na ulicy Jagiellońskiej na wysokości ,,Drukarni” (przystanek zostałby przesunięty o kilka metrów w kierunku Focha) - planowany zupełnie nowy przystanek. Przetarg zakłada rozszerzenie jego o opcję na kolejne dwa przystanki – na Gdańskiej na wysokości ,,Drukarni” oraz naprzeciwko

 

Otwarcie ofert w tym przetargu zaplanowano na 31 sierpnia.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Wybory samorządowe dopiero w 2024 roku

  Wybory prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych odbędą się dopiero na wiosnę 2024 roku, bieżąca kadencja potrwa zatem 5,5 roku, czyli będzie o prawie 40% dłuższa niż poprzednie. Prezydent Andrzej Duda podpisał 22 listopada ustawę przedłużającą kadencję jednostek samorządu terytorialnego – kadencja zakończy się 30 kwietnia 2024 roku, wybory będą musiały się zatem odbyć przed tym terminem.

 • W Dzień Kolejarza województwo otrzymało 5 nowych pociągów od PESA

  25 listopada to dla kolejarzy szczególny dzień, tego też dnia PESA Bydgoszcz przekazała Województwu Kujawsko-Pomorskiemu 5 nowych pociągów Elf2, które pasażerów mają wozić już od soboty. Zamówienie w głównej mierze sfinansuje Unia Europejska, w ramach niewykorzystanych przez województwo środków z perspektywy finansowej 2014-2020. Uroczystego przekazania pociągów dokonano na stacji Toruń Główny.

Wiadomości z regionu