Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW Brukseli rozmawiano o pozycji Bydgoszczy w sieci TEN-T

W Brukseli rozmawiano o pozycji Bydgoszczy w sieci TEN-T

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 13 listopad 2022 17:48
W Brukseli rozmawiano o pozycji Bydgoszczy w sieci TEN-T Fot: Twitter

W środę Ministerstwo Infrastruktury i Stałe Przedstawicielstwo Polski przy UE zorganizowały w Brukseli konferencję z udziałem ministra Andrzeja Adamczyka. Poświęcona byłą ona rewizji sieci TEN-T, głównie polskim priorytetom. Oprócz planom związanym Via Carpatii i Rail Carpatii (droga północ-południa biegnąca przez wschodnie województwa), poruszono również postulat uznania Bydgoszczy za węzeł sieci bazowej TEN-T.

 

O temacie Bydgoszczy w sieci bazowej mówił głównie europoseł Kosma Złotowski, który został zaproszony w charakterze panelisty. Obecni byli też przedstawiciele Komisji Europejskiej, chcący lepiej poznać polskie oczekiwania.

Dzień później – w czwartek – europoseł Kosma Złotowski złożył też poprawkę do sprawozdania Komisji Tran Parlamentu Europejskiego, odpowiedzialnej za infrastrukturę – poprawka zakłada zmianę statusu Bydgoszczy jako węzła kolejowo-drogowego z sieci kompleksowej na sieć bazową, co zabiegają bydgoskie środowiska. Wniosek Złotowskiego jest kierowany do komisji Tran, która pracuje obecnie nad swoim stanowiskiem dotyczącym rewizji sieci TEN-T.

 

Równolegle Parlament Europejski zajmuje się petycją skierowaną przez lokalne samorządy, przygotowaną przez Nowy Bursztynowy Szlak, dyskusja nad tą petycją ma się odbyć w styczniu. Również w styczniu swoje prace nad sprawozdaniem ma zakończyć komisja Tran.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Spory wzrost nowych zakażeń, niestety też zgonów

  Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.

  Etykiety: covid19
 • W lutym inflacja przekroczyła 18% (raport)

  Główny Urząd Statystyczny przedstawił wstępne szacunki dotyczące inflacji w lutym – ceny towarów i usług w stosunku do lutego 2022 roku wzrosły o 18,4%, natomiast w stosunku do stycznia br. o 1,2%.

Wiadomości z regionu