Jesteś tutaj: HomeBydgoszczFitchRatings wskazuje, że dla finansów Bydgoszczy będzie to trudny rok

FitchRatings wskazuje, że dla finansów Bydgoszczy będzie to trudny rok

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 27 grudzień 2022 07:09

Zdaniem analityków Fitch Ratings 16 polskich miast, objętych ratingiem (w tym Bydgoszcz) będą musiały w najbliższych latach ograniczyć wydatki inwestycyjne, co spowodowane jest trudną sytuacją dla finansów samorządów, która wynika m.in. z reform Polskiego Ładu, ale też wysokiej inflacji. Powyższy raport nie niesie za sobą obniżenia ratingów, ale jest adresowany m.in. do inwestorów, którzy mogą postrzegać inwestowanie w Bydgoszczy jako obarczone wyższym ryzykiem, co gospodarczo jest niekorzystne.

Niższe nadwyżki operacyjne to efekt wprowadzonego w tym roku pakietu reform fiskalnych „Polski Ład”, który obejmował zmiany w ustawie o podatku dochodowym, w wyniku czego dochody gmin z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) uległy drastycznemu obniżeniu. Wysoka inflacja wywiera presję nie tylko na ceny zakupu towarów i usług (29% wydatków operacyjnych), ale także na wynagrodzenia, które są nieelastyczne i stanowiły średnio 37% wydatków operacyjnych w latach 2017-2021. Ceny nośników energii (energia elektryczna, grzewcza oraz paliwa) rosły w bezprecedensowym tempie i spodziewamy się dalszego ich wzrostu, co będzie zagrażać wysiłkom samorządów lokalnych na rzecz ograniczenia wydatków – czytamy w komunikacie Fitch Ratings.

 

Kolejnym niekorzystnym elementem jest wzrost cen kredytów, co wynika z podwyżki stóp procentowych, co w sytuacji, gdy ponad 50% zadłużenia polskich samorządów opartych jest o zmienną stopę referencyjną, wzrost wartości zadłużenia zaciąganego w poprzednich latach.

 

Fitch Rating szacuje, że o ile w latach 2017-2021 duże polskie miasta wydawały na inwestycje 17% ogółu budżetu, to w latach 2022-2026 ten wskaźnik spadnie do 13%.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Święto Bożego Ciała jest mocno powiązane z uroczystością Świętej Trójcy oraz Świętem Najświętszego Serca Pana Jezusa

    Dzisiaj przypada Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusowej nazywane potocznie Bożym Ciałem, jest to ustawowo dzień wolny od pracy. W Polsce kojarzone jest ono przede wszystkim z procesjami jakie odbywają się ulicami parafii. Dla zrozumienia jego istoty przyjrzyjmy się homilii zmarłego niedawno papieża Benedykta XVI, wygłoszonej w 2008 roku.

  • Meteorolodzy przestrzegają przed ryzykiem suszy. IMGW zachęca do oszczędzania wody

    Korzystanie z prysznica zamiast kąpieli w wannie, wlewanie zimnej wody w kubek, gdy czekamy na jej ogrzanie w kranie, pranie w pralce w programie eko, czy spłukiwanie ze spłuczki dopiero po drugim razie – to zalecenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w kwestii oszczędności wody. Meteorolodzy zachęcają także do gromadzenia wody opadowej i tworzenia indywidualnej retencji. Wciąż w Polsce daleko do zakazów jakie wprowadzono już w Hiszpanii i południowej Francji, ale kto wie czy wkrótce zmiany klimatyczne nie wymuszą tego w naszym kraju.

    Etykiety: susza

Wiadomości z regionu