Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZa to, że był weteranem Powstania Wielkopolskiego trafił do obozu koncentracyjnego. Później walczył u generała Maczka

Za to, że był weteranem Powstania Wielkopolskiego trafił do obozu koncentracyjnego. Później walczył u generała Maczka

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 28 grudzień 2022 00:45

W 2001 roku zmarł ostatni żyjący w kujawsko-pomorskim powstaniec wielkopolski, mając 105 lat Józef Grubczyński był najstarszym żyjącym bydgoszczaninem. Wczoraj – 27 grudnia, podczas obchodów 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego jego syn Eugeniusz Grubczyński został wyróżniony przez marszałka medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis oraz medalem Prezydenta Bydgoszczy, za propagowanie pamięci o Powstaniu Wielkopolskim. Warto nieco bliżej przybliżyć losy tej rodziny.

 

Józef Grubczyński działalność niepodległościową rozpoczął rozpoczął w wieku 11 lat biorąc udział w strajku szkolnym w 1906 roku we wsi Wieszki pod Szubinem. Gdy pod koniec grudnia 1918 roku wybuchło Powstanie Wielkopolskie udał się do Gniezna, gdzie wstąpił w powstańcze szeregi.Walczył pod Samoklęskami, Turem, Grzeczną Panną, Rynarzewem, Szubinem i Brzozą.

 

Później Grubczyńskiego skierowano na wojnę polsko-bolszewicką. Był zatem weteranem walk o niepodległość, co zwróciło uwagę hitlerowców po 1939 roku. O jego dalszym życiorysie podczas poniedziałkowych uroczystości mówił wicemarszałek Zbigniew Ostrowski mówiąc dlaczego jego syn Eugeniusz zasługuje na wyróżnienie – Przeżył aresztowanie, a następnie wywiezienie ojca do obozu koncentracyjnego w okupowanej Holandii. Głód i trudy okupacyjnej codzienności bez ojca, a później niełatwe powojenne lata, bo pan Józef był nie tylko powstańcem wielkopolskim, ale i uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, a po wyzwoleniu z obozu w Holandii, został żołnierzem 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisław Maczka, a to dla władz PRL-u był wystarczający powód dla internowania jego rodziny.

 

Oboje Józef i Eugeniusz przez kolejne dziesiątki lat propagowali pamięć o Powstaniu Wielkopolskim w naszym regionie. Edmund zasiadał w strukturach Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu