Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW 100. rocznicę powstania TMMB oddano hołd Najświętszemu Sercu Pana Jezusa za powrót Bydgoszczy do Polski

W 100. rocznicę powstania TMMB oddano hołd Najświętszemu Sercu Pana Jezusa za powrót Bydgoszczy do Polski

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 05 luty 2023 22:25

Na początku lutego przypadła 100. rocznica powołania do życia Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, którego korzenie sięgają jednak już 1832 roku. W niedzielę w intencji TMMB w parafii Świętej Trójcy odprawiono Mszę Świętą, następnie pod pomnikiem Najświętszego Serca Pana Jezusa podziękowano Bogu za powrót do Polski w styczniu 1920 roku, czego 103. rocznicę dwa tygodnie temu obchodziliśmy. Pomnik na Placu Poznańskim już na zawsze będzie związany z dziejami TMMB.

12 lat po powrocie Bydgoszczy do Polski na Placu Poznańskim odsłonięto w ramach wdzięczności dla Opatrzności wspomniany pomnik, o czym mówił w niedzielę prezes TMMB Jerzy Derenda - We wdzięczności społeczeństwo bydgoskie ufundowało Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa odsłonięty 2 października 1932 roku w centrum Placu Poznańskiego.

 

Pomnik nie przetrwał jednak nawet dekady, bowiem został po wkroczeniu wojsk niemieckich w czasie II wojny światowej zniszczony - Monument górujący nad miastem został wyburzony przez Niemców w październiku 1939 roku. Następnie staraniem Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy ponownie odbudowany i odsłonięty 24 czerwca 2010 roku.


Zrekonstruowany Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa góruje nad Placem Wolności już prawie 13 lat, w tym też miejscu postanowiono uczcić 100. rocznicę powołania TMMB, choć korzenie tej organizacji sięgają roku 1832, gdy powołane zostało Towarzystwo Upiększania Miasta Bydgoszczy. Zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz dziękował TMMB za służbę miastu - W duchu wdzięczności za budowanie lokalnej tożsamości Rada Miasta ogłosiła trwający rok rokiem Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy w szczególną 100. rocznicę jego powstania. Ta bogata historia czyni z niego jedne z najstarszych stowarzyszeń tego typu w regionie i na ziemiach polskich. Towarzystwo swoimi korzeniami sięga 1832 roku.


We wtorek opublikujemy reportaż o dziejach Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wiadomości z regionu